Sabri Ülker

Sabri Ülker Biyografisi

Sabri Ülker, Cumhuriyetin ilk dönem sanayicilerinden, Türkiye’nin öncü girişimcilerinden, Yıldız Tüm ortaklık’in Onursal Başkanı ve Ülker markasının kurucusudur.

Sabri Ülker, 1920 yılı sonbaharında Kırım’da hayata merhaba dedi. Kırım Tatarları’ndan bir aileden olan babasının adı İslam, annesinin adı Şakire’dir. Abisinin adı Asım(d.1911), genç yaşta vefat eden kardeşinin adı Hakkı’dır. Ailesi 1929 yılının Ağustos’unda Türkiye‘ye göç ederek İstanbul‘a yerleşti. 21 Haziran 1934 tarihinde soyadı kanunu çıktığında, Sabri Ülker’in babası İslam Bey “Berksan” soyadını aldı. Sabri Ülker (Berksan) İlkokulu 2. Sınıfın sonuna kadar Kırım’da okuduktan sonrasında 3. Sınıftan itibaren Kadırga İlkokulu’nda okudu. İlkokuldan sonrasında İstanbul Adam Lisesi’nin orta okul kısmına giriş yaptı. Orta ikinci sınıfta iken parasız yatılı imtihanını kazanarak Bilecik Lisesi’ne gitti. Ortaokulu Bilecik’te, liseyi Kütahya‘da okudu.

Daha ilköğretim yıllarında yaz tatillerinde ağabeyi Asım Ülker ile beraber Besler Bisküvi Fabrikası’nda çalıştı.

Mühendis olmak istiyordu. Sadece koşullar buna elvermedi. Yüksek tahsil için Sultanahmet İktisadi ve Ticari İlimler Mekteb-i Âli’sine kaydolduğunda 2. Dünya Savaşı da başladı.

Sabri Ülker, yüksek öğrenimini bitirdiğinde, harp da bitti. Sabri Ülker(Berksan) 24 yaşlarında hemen hemen talebe iken 1944 senesinde abisi Asım (Berksan) ile Besler Bisküvi fabrikasından abisinin arkadaşı bir Musevi olan Hayim Vitali Nahum ve şekerleme işinin üstadı olan Rum asıllı Palasko isminde biriyle, işe 4 ortak olarak başlamışlardır

1944 senesinde Sirkeci’deki Nohutçu Han’ın üçüncü katındaki minik bisküvi atölyesini satın aldılar. Bu 100 metrekarelik eski bir atölyede tamamen borç para ile işe üretime başladılar. Bu atölyedeki başarısının peşinden 1948 senesinde eski Sağmalcılar Köyü’ndeki Takkeci Camii’nin derhal yanında, bisküvi üretimi için bir yapınak kurdular. Zaman içinde zenginleşmeye başladıklarında Palasko işten ayrılmış ve öteki 3 ortak kollektif şirket halinde işe devam edilmiştir. Bisküvi kapasitesini üç katına çıkarttı. Ondan sonra bisküvilerini yurdun dört bir yanına dağıtma projesini gerçekleştirmiş oldu. Ürünlerin nakliye farkı alınmadan, yapınak fiyatına esnafa ulaştırılmasını sağlamış oldu. Ondan sonra bu bisküvi fabrikası Davutpaşa’daki yerine taşındı.

1953 senesinde, Sabri ve abisi Asım “Berksan” soyadını bırakıp, soyadlarını “Ülker” olarak değiştirdiler.

Daha sonraları şirket ortaklığından Hayim Vitali Nahum’da ayrılarak iki kardeş devam etmişlerdir.

Türkiye’de radyoya ilk reklamı veren kurum Ülker’dir. 1950’lili yıllarda, Türkiye’nin haberleri, hükümet bildirilerini merakla beklediği saat 19.00 ajansının derhal önünde Ülker reklamı yayınlanırdı: “Ilkin güneş, hava su. Sonrasında bolca besin gelir, akşama babacığım unutma Ülker getir”.

1970’te halka açık bir şirket olan Anadolu Besin’yı Ankara‘da kurdu. 1974’te Ülker’de ilk bisküvi ihracatını başlattı. İhracata başlandığında ilk hedef Ortadoğu pazarıydı. 1979’da İstanbul‘da kurulan ikinci fabrikayı çikolata üretimine tahsis etti. Aynı yıl, internasyonal firmalarla rekabet edebilmek için büyük bir öngörüyle Ülker’de Araştırma ve Geliştirme departmanını kurdurdu.

1980’lerden itibaren Ülker’in üretim çeşitliliğinin zenginleşmesini sağlamış oldu. Aynı senelerde Ülker’in dünyaya entegre olmasına ön ayak oldu. 1983’te BOPP ve oluklu mukavvayı üretim listesine ekletti. 1992’de bitkisel-endüstriyel yağ ve margarin sektörüne girme sonucu aldı ve Pendik Nişasta kuruldu. 1996’da da süt piyasasına girildi.

Asım Ülker 1979 senesinde evlatları Selçuk ve Faruk Berksan ile beraber tekrardan Berksan soyadını aldı.1987 senesinde Asım Berksan Ülker’deki yüzde 50 hissesini kardeşi Sabri Ülker’e devrederek ayrıldı ve Kar Besin’yı kurdu.

2000 senesinde Ülker Grubu’nun onursal başkanlığını üstüne alan Sabri Ülker‘den yönetim bayrağını, Tüm ortaklık İcra Kurulu Başkanlığı’nı üstüne alan oğlu Murat Ülker aldı.

1944 senesinde Ülker markasıyla bisküvi üreterek 4 şahıs ile süregelen süreç bugün çalışan sayısı 25 bini aştı , Yurtiçi ve yurtdışında toplam 43 fabrikada üretim icra eden Yıldız Tüm ortaklık bünyesinde devam ediyor. Yıldız Tüm ortaklık bugün 65 üretim ve pazarlama şirketiyle bisküviden çikolataya, gazlı içeceklerden süt ve sütlü ürünlere, bebek mamasından kişisel bakım ürünlerine ve ambalaja kadar geniş bir yelpazede etkinlik gösteriyor.

Sabri Ülker, Türkiye’nin eğitim altyapısını güçlendirmek ve ülkemizin toplumsal gelişimine eğitim kanalıyla da destek olan pek fazlaca çalışmaya önayak oluyor. Ulusal Eğitim Bakanlığı ile kurduğu işbirliğiyle ilköğretim okulu, sanayi meslek lisesi, yurt yaptırmanın yanı sıra, kütüphane ve bilgisayar laboratuvarları kurarak, gereksinim duyan öğrencilere burs desteği sağlıyor.

Sabri Ülker,bununla birlikte da TEMA Vakfı‘nın kurucuları içinde yer almaktaydı.

Eşi Güzide Ülker’i 2010 senesinde kaybeden Sabri Ülker’in Ahsen Özokur ve Murat Ülker isminde iki evladı var.

Sabri Ülker yaşlılığa bağlı nedenlerle 12 Haziran 2012 tarihinde 92 yaşlarında İstanbul’da vefat etti.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir