Saç beyazlaması neden olur?

Saçlara renk verme görevini melanin olarak malum pigment yerine getirir ve melanin, saç köklerinde yer edinen melanosit olarak tabir edilen hücrelerde üretimi yapılır. Söz mevzusu hücrelerin ölmesi ya da melanin üretiminin aksaması halinde saçların rengi değişmiş olur ve beyaz renge bürünür. Saçlarda erken yaşta beyazlama meydana gelmesinin sebepleri içinde bahsi geçen hücrelerin görevlerini yapmasına engel olan pek fazlaca faktörün olduğu bilinmektedir. Saçların beyazlamasında ruhsal sebepler yalnız başına kafi olmaz. Hem de demir, bakır ve iyot, öteki taraftan da ferritin, A, B, C, E ve ek olarak da B12 vitaminleri bakımından yetersiz düzeyde beslenme şekli, genetik etkenler, kimyasalların bulunmuş olduğu yerlerde fazla kalmak şeklinde sebeplerin bir araya gelmesiyle birlikte saçlara renk kazandıran pigmentlerde azalma görülür ve saçların genç yaşta oldukça çok oranda beyazlamasına sebep olur. Saçlarda melanin azalması, genel olarak 30’lu yaşların peşinden düzgüsel olarak meydana gelir.

Tiroit bezlerinin fazlaca ya da yetersiz düzeyde etken olması şeklinde etmenler, bir ekip otoimmün rahatsızlıklar, öteki taraftan da halkın dilinde kansızlık şeklinde tabir edilen anemi şeklinde tıbbi nedenlerinde saçlarda süratli şekilde beyazlama ortaya çıkarması mümkün olabilmektedir. Genç yaşlarda saçların asla beklenmeyen anda beyazlamasının tıbbi bakımdan değerlendirilmesi mevzusunda dikkatli olmak gerekir. Eğer saçların beyazlamasına sebep olan bir niçin tespit edilemezse, çoğu zaman 20’li yaşta meydana gelen saç beyazlaması, genel olarak stres, kalıtım, sigara ve yetersiz beslenme sebebiyle ortaya çıkar. Saç beyazlamasına engel olmak amacıyla ilk olarak stresi hayatımızdan çıkarmak ve strese sebep olan etmenleri en aza indirmek tavsiye edilir. Saça renk kazandıran melanin maddesinin üretilmesine destek olmak amacıyla da çinko ve demir yönünden varlıklı gıdaları tüketmek gerekir.

Beyazlayan saç tekrardan eski durumuna döner mi?

Meydana getirilen bir çalışmada, saç beyazlamasının sebebi eğer bir tiroid problemi ise hormon tedavisinin peşinden yeniden pigmentasyon ortaya çıkabilir. Saçlarda stresten ve sigaradan kaynaklı olarak beyazlama meydana gelirse sigarayı ve stresi en aza indirdikten sonrasında pigmentasyonun geri döndüğüne dair herhangi bir kanıt bulunmamaktadır. Saçların gri renge gelmesi yada  beyazlaşması genetik nedenlere ya da naturel yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkarsa, saçın haiz olduğu naturel rengini tekrardan eski haline geri getirmenin imkanı yoktur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir