Şahnaz Çakıralp

Şahnaz Çakıralp Biyografisi

Şahnaz Çakıralp, 1975 doğumlu tiyatro, dizi ve beyazperde oyuncusu, bununla birlikte siyasetçi. Tiyatro sahnesinin yanısıra, Avustralya’da sahnelenen Yarasa Opereti’nde oynadığı ‘Ida’ rolüyle tanınan Çakıralp, son dönemde Pardon ve Abdülhamit Düşerken adlı beyazperde filmlerinin yanısıra, Hatırla Sevgili adlı dizide rol aldı. Genç Oyuncu, 2002’de girmiş olduğu Cumhuriyet Halk Partisi’nin 2005 seçimlerinde, Parti Meclisi’ne seçildi ve 656 delegeden 648’inin oyunu alarak, 33’üncü bayağı yönetim listesine girdi.

Şahnaz Çakıralp, 1 Ekim 1975’de İstanbul’da dünyaya geldi. Avukat bir baba ve iş hanımı bir annenin kızı olan Çakıralp, daha çocuk yaştayken ailesiyle beraber Viyana, Avustralya’da Yarasa Opereti’ni (Die Fledermaus – The Bat Lit) izlediğinde yapacağı mesleğe karar vermişti. Alman Lisesi’ni bitirdikten sonrasında tutkusu haline gelen tiyatro oyunculuğu için, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Kısmı’ne girdi.

Tiyatro sahnesinde ‘İbiş’in Rüyası‘, ‘Acaba Hangisi‘ (Lily&Lily), ‘İdeal Koca‘ (An Ideal Husband) şeklinde oyunlarda oynayan Çakıralp, Tiyatro İstanbul ekibine dahil oldu. Karl Markovics’in sahneye koyduğu, Avusturya yapımı operet ‘Istanbul Way’de rol alan genç oyuncu, parlayan bir yıldız olarak dikkatleri üstüne çekti. 1997 yapımı Alman tv filmi ‘The Road After Istanbul’ (Die Strasse nach Istanbul) adlı filmimizde Wolfram Berger ve oyuncu Tuncel Kurtiz’le beraber başrol oynadı. Bu filmimizde oynadığı sırada, 2 yıl önceki Istanbul Way operetindeki başarısının peşinden bir anlamda oyuncunun çocukluk hayalleri gerçek oldu ve Johann Strauss’un Yarasa Opereti’ndeki ‘Ida‘ görevi kendisine teklif edildi. Sahnede oyunculuğuyla ve sesiyle büyük beğeni toplayan Çakıralp, tüm dünyadan güzel eleştiriler aldı. Avustralya’da Romy Schineider‘a benzetilen başarı göstermiş oyuncuya, Schineider’ın yaşamını mevzu alan bir filmimizde oynaması için de teklif götürüldü. Fakat Çakıralp, eğitimini bölmemek adına teklifi geri çevirdi.

1998’de Halit Refiğ’in yönettiği Affet Bizi Hocam adlı dram ağırlıklı dizi filmimizde rol aldıktan sonrasında, 1999’da gene bir tv dizisi olan Aşkın Dağlarda Gezer’de oynamaya başladı. Özcan Deniz ve Şevval Sam’ın başrolünde olduğu, halktan büyük beğeni toplayan dizide ‘Rosa’ rolünü canlandıran olan Çakıralp, aynı yıl Behzat Uygur ve Süheyl Uygur’la beraber Uzaydan Adam Çıkmaz adlı güldürü tv dizisinde rol aldı.

2000’de tecrübeli oyuncu Vanessa Redgrave ve Işık Yenersu’yla beraber Turan Yavuz’un yönettiği, Büyükadada Sürgün (Exile In Buyukada) adlı belgesel filmimizde rol aldı. Leon Trotsky’nin İstanbul’daki sürgün yıllarını özetleyen The Prophet Outcast (Kahinin Tahmini) adlı kitabından beyazperdeye uyarlanan yapımda, Türkan Kılıç ve Tan Sağtürk de yer aldı ve 2000 Milan Ulusal Film Festivali’nde (Milan International Film Festival) En İyi Belgesel Film ödülünü kazanmıştır. Gene 2000 senesinde başrollerinde Müjde Ar, Erkan Can, Cenk Dinçel ve Uğur Polat’ın olduğu Serdar Akar filmi Dar Alanda Kısa Paslaşmalar’da Nurten karakterini canlandırdı. Filmdeki performansıyla 22. Siyad Türk Sineması Ödülleri’nde, Ümit Veren Genç Hanım Oyuncu ödülüne layık görüldü.

2002’de Halil Ergün, Meltem Cumbul ve Tarık Akan’ın başrolünde oynadığı Abdülhamit Düşerken adlı geniş oyuncu ekibine haiz zamanı dram filmimizde rol aldı. Kurşun Asker ve Üzgünüm Leyla adlı tv dizilerinin peşinden 2003’de ‘Şizofren Aşk’ adlı tv filmimizde başroldeydi. 2004’te Ünal Küpeli’nin yönettiği Aşk Mahkumu adlı dizide Kerem Alışık’la başrolleri paylaştı. Aynı yıl Ferhan Şensoy’un gerçek bir vakası mevzu alarak yazdığı ve Mert Baykal’ın yönettiği Pardon adlı güldürü dram filmimizde, başrol oyuncuları Ferhan Şensoy, Rasim Öztekin, Ali Çatalbaş ve Bülent Kayabaş’la beraber Asuman rolünü canlandıran seyirci karşısına çıktı. 2005’de Bergüzar Gökçe Korel’le beraber Cemalim adlı tv filmimizde oynayan (Şerife rolünü canlandıran) Çakıralp, 2006’da Kuşdili ve ‘Keriman Kızıltan’ karakterini canlandırdığı Hatırla Sevgili adlı dizilerde rol aldı. Tiyatrodan da asla vazgeçmeyen ve bununla ilgili olarak, hep kendinden büyük yaşta oyuncularla oynamasının onun için büyük bir talih bulunduğunu düşünen Çakıralp’e gore; kuliste en minik olmak büyük deneyim kazandırdı.

Sanat yaşamının yanısıra siyasete de ilgi duyan Çakıralp, “2002 seçimlerinden ilkin ülkenin durumunu, koşullarını değerlendirdiğimde, bir sanatçı olarak siyasete girmek ve katkıda bulunmak gereksinimini duydum” diyerek, Deniz Baykal’a bu önerisini iletti. Pozitif yönde cevap alan Çakıralp, böylelikle CHP’ye girdi. Eylül 2002’de meydana getirilen CHP Muhteşem Kurultayı’nda, Genel Başkan Deniz Baykal’ın 68 kişilik blok sıralamasında yeraldı ve 656 delegeden 648’inin oyunu aldı.

Tamamı 80 kişiden oluşan Parti Meclisi yönetim listesine, Baykal’ın yakın kurmayları Önder Sav, Eşref Erdem, Mehmet Sevigen şeklinde adları de geride bırakarak 33’üncü bayağı girdi. Fakat siyasal duruşu ve Parti Meclisi’ne girerken almış olduğu yüksek oylara karşın, ‘Partide vitrin olarak kullanılıyor‘ eleştirilerine maruz kalmaktan kurtulamadı. Bu tür eleştirilerin, siyasette sanatçıların ve hanımefendilerin önlerini kesmek amacındakilerden geldiğini düşünen Çakıralp ise bir röportajda tepkisini şu cümlelerle dile getirdi:

Senelerdir sanat yaşantım ve takip ettiğim çizgi ortada. Ek olarak Cumhuriyet Gazetesi’ndeki yazılarım bu şekilde bir yakıştırmanın doğru olmadığını göstermiştir. Bu şekilde bir bakış açısına haiz olanlar, hanımefendilerin ve sanatçıların siyasette önlerini kesmek isteyenlerin ortaya attığı tezlerdir. Parti Meclisi’ndeki görevimi layıkıyla yapacağım. Vazifelerimi etken olarak yerine getireceğim. Partimin bir neferi olacağım. Ek olarak sanat yaşamım da devam edecek. Bundan dolayı tüm beklentilerim sanatımla ilgili.

Tıpkı benim şeklinde, meclisimizdeki hiçbir üye de asla buyruk kulu olmayacaktır. Bu Meclis’te her insanın düşüncelerini özgürce söyleyeceğine inanıyorum. Partiyle ilgili tüm tartışmaların bu çatı altında özgürce yapılacağına inanıyorum.

Türkiye’de bilhassa sanatçılar ve bayanlar siyasetten uzaklar. Ben hem sanatçıların hem de hanımefendilerin daha yoğun olarak siyasetle ilgilenmeleri icap ettiğini düşünüyorum. Hem bir sanatçı olarak, hem de hanım olarak Parti Meclisi’ne seçilmem bu bakımdan oldukça oldukça önemlidir. Bundan sonrasında daha oldukça kadınımızı siyasetin içinde görmeyi ümit ediyorum. Parti tabanı için hanım sanatçının seçilmesi oldukça pozitif bir yenilik olarak karşılanmış olacak ki CHP’nin Muhteşem Kurultayı’nda bu kadar oldukça oy almışım.

Şahnaz Çakıralp, Tiyatro İstanbul kadrosunda çalışmaya devam ediyor ve oyunculuk kariyerini müzikallerde oynayarak sürdürmek istiyor. Haftada iki akşam Radyo 24’te gündemden adları konuk etmiş olduğu ‘Şahnaz Çakıralp’le 120 dakika’ adlı bir program yapıyor.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir