Şakir Eczacıbaşı

Şakir Eczacıbaşı Biyografisi

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nda başkanlık, Eczacıbaşı Tüm ortaklık’de yönetim kurulu başkanılığı görevlerinde bulunmuş olan iş adamı ve sanatçı. Internasyonal İstanbul Film Festivali’ni hayata geçiren adlardan birisi olan Eczacıbaşı, hem de ülkemizin yetiştirdiği en büyük uygar fotograf sanatçılarından birisi olarak anılıyordu.

Şakir Eczacıbaşı, 1921 senesinde, İzmir’de dünyaya geldi. Lise eğitimini İstanbul’da, Robert Koleji’nde tamamladıktan sonrasında üniversite eğitimi için İngiltere’ye gitti. Londra Üniversitesi’nde eczacılık eğitimi aldıktan sonrasında ülkesine geri döndü.

1953 senesinde, Vatan Gazetesi için hazırladığı Sanat Yaprağı eki, ileriki yıllarda öteki gazetelerin de benimseyeceği kültür-sanat eklerinin öncüsü oldu. 19561967 yılları aralığında gösterim hayatına geçirdiği Tıpta Yenilikler dergisi yardımıyla çağdaş tıbbın olanaklarını ve tıp sektöründeki yenilikleri Türk doktorlarına ve hastalarına ulaştırarak mühim bir başarı elde etti.

Türkiye’nin en büyük ve köklü firmalarından birisi olan Eczacıbaşı İlaç Kuruluşu bünyesine 1955 senesinde katılan Şakir Eczacıbaşı, bu kuruluşun bünyesinde 1970 senesinde genel müdürlüğe, 1980 senesinde Eczacıbaşı Topluluğu yürütme kurulu başkanlığına ve de 1993 senesinde Eczacıbaşı Tüm ortaklık yönetim kurulu başkanılığına getirildi. 1996 senesinde emekliliğe ayrılarak yaşamının kalan zamanını kültür ve sanat faaliyetlerine ayırdı.

İş kariyerinin haricinde, sanat yaşamına yapmış olduğu katkılarla da malum Eczacıbaşı, Nejat Eczacıbaşı’nın da kurucuları içinde bulunmuş olduğu İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nda 19932000 yılları aralığında yönetim kurulu başkanlığı yapmış oldu. Türk Sinematek Derneği’nin kurucu üyesi ve de eski başkanı olan sanatçı, hem de yurt içinde ve yurt haricinde düzenlemiş olduğu toplam 36 sergi ile dünya genelinde tanınan bir fotografçıydı.

19682000 yılları aralığında, Eczaçıbaşı Renkli Fotoğraf Yıllıkları’nı çıkartan sanatçı, hem de Türkiye: Bir Portre ve İstanbul Görüntüleri adlarını taşıyan ve seçkin fotografçıların eserlerinden oluşan iki kitabın yazarıydı.

Şakir Eczacıbaşı, uzun süre tedavi görmüş olduğu Amerikan Hastanesi’nde, 24 Ocak 2010 tarihinde hastalığına yenik düşerek vefat etti ve de 26 Ocak 2010 tarihinde, Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir