Şalgamlı Bulgur Salatası Tarifi , Nasıl Yapılır ?

Şalgam Salatası Tarifi

Şalgamın başkenti Adana’da ilk kere bugün bir arkadaşımdan duymuş olduğum Şalgamlı bulgur iyi mi yapılır diye merak ettim ve arkadaşıma sorduğumda senelerdir devamlı tükettiklerini öğrenmiş oldum bugün sizlere ustasından almış olduğum tarifi paylaşacağım. Bununla birlikte yiyecek tariflerimizi beğenen arkadaşlarımız var ise bu tarz şeyleri eş ve dostlarınız ile paylaşmayı unutmayalım lütfen.

 

Şalgamlı Bulgur Salatası

Bu salata oldukça yararlı bir salata olup şalgam sevenler esasen bu salatayı seveceklerdir. Kesinlikle benim benzer biçimde salata düşkünü biri bugün iyi mi olurda bunca senedir bu salatayı duymadım diye şaşkınlık ettim.

Şalgamlı salata için lüzumlu araç-gereç sıralaması:

1 Bardak Bulgur (pilavlık)

2 Su Bardağı Şalgam Suyu (Organik olursa güzel olur)

6-7 Tane Kornişon Turşu

1 Bardak Mısır (Konserve yada Taze var ise oda olur)

Yeşil Zeytin (Tercihe nazaran fazla yada azca size bağlı)

Yeşil Soğan (Taze Soğan)

Dere Otu

Maydanoz

Zeytinyağı

Tuz

Ek Not: Ben Yeşil Nane kullanıyorum kimi zaman (kendim yaptığım salatalarda bundada güzel oldu)

Son olarak Üst bölümde yer edinen bardak , su bardağı olarak ölçümlenmiştir.

Şalgam Salatası Iyi mi Yapılır ?

1 Bardak bulgurumuzu şalgam ile beraber pilav yapar benzer biçimde haşlıyoruz. Şalgam suyunu çekene kadar bekleyip sonrasında soğuması için bir kenara alıyoruz. Yeşil Nane , Maydanoz, dereotu ve yeşil soğanı ince ince doğrayarak karıştırıyoruz. Kornişon turşu ve zeytinleri dilimleyerek salata malzemelerimizin olduğu kaba ilave ediyoruz. Ayrıca soğuyan bulgurumuzun içine mısır , tuz ve zeytinyağını ekleyip tüm karışımı birleştiriyoruz. Salata kabında isterseniz limon suyu yada nar ekşisi ilede damak tadınıza nazaran ekleme yapabilirsiniz. Nihayet şalgam salatamız hazır ve afiyetle yiyebilir – ikram edebilirsiniz.

 

Afiyetle yiyin.

Etiketler

şalgam salatası şalgamlı salata

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir