Şamil Tayyar

Şamil Tayyar Biyografisi

AK Parti 24. dönem Gaziantep milletvekilidir.

Şamil Tayyar, 1 Mart 1965 tarihinde Gaziantep, İslahiye’de Hüseyin ve Fidan Tayyar çiftinin dördüncü evladı olarak dünyaya gelmiştir. Toplam 8 kardeştir. Babası kasaplık yapmaktadır. İlkokul, ortaokul ve liseyi İslahiye‘de okudu. Ortaokulu bitirdiğinde Kuleli Askerî Lisesi imtihanlarına girdi sadece kazanamadı. Arkasından Aksaray’da Koçaş Ziraat Meslek Lisesi’nin sınavlarını parasız kazanır. Bir süre sonrasında meslek lisesi mezunlarının harp okuluna giremediğini öğrenince babasıyla konuşup okulu bırakıp İslâhiye’ye geri döndü.

1986 senesinde Ankara Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Basın Gösterim Yüksek Okulu Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Kısmı’nden mezun oldu. Gazeteci Tuncay Özkan’la da üniversitede tanıştı.

Daha Üniversite son derslik talebe iken 1985 senesinde Milliyet Gazetesinde gazeteciliğe başladı. Ilkin polis adalet sarayı muhabirliği sonrasında Başbakanlık muhabiri oldu.

9 yıl Milliyet, 8 yıl Sabah, 1 yıl TGRT, 1 yıl Yeni Şafak, kısa bir süre Yıldız TV ve Tercüman’da köşe yazarı olarak çalıştı.

1999 Türkiye genel seçimleri’nde DSP‘den milletvekili aday talibi oldu. Fakat parti onu 9. Basit aday gösterince adaylığını geri çekti.

2008 senesinde Şamil Tayyar, Operasyon Ergenekon adlı kitabı yüzünden Ergenekon Soruşturması kapsamında 2 Temmuz 2008 tarihinde gözaltına alınmış ve hakkında soruşturmanın gizlilik ihlali sebebi ile dava açılmıştır. Oluşturulan dava sonucunda, 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılmıştır. Mahkeme hükmün açıklanmasını geri bırakarak Şamil Tayyar’ı 5 yıl denetim süresine doğal olarak tutmuştur. Cezası hemen sonra mahkeme tarafınca 17 bin lira para cezasına çevrildi.

2011 senesinde Türkiye genel seçimlerinde AK Partiden Gaziantep milletvekili seçildi. AK Parti Genel Merkez Siyasal ve Hukuki İşler Başkan Yardımcılığı görevini sürdürdü. 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri’nde yeniden AK Parti Gaziantep milletvekili seçildi.

Şamil Tayyar Üniversitede tanıştığı kendi şeklinde gazeteci bir isimle 22 Aralık 1989 tarihinde evliliğe ilk adımını attı. Anadolu Ajansı İç Haberler Müdür Yardımcısı olarak çalışan eşi Halide Tayyar şimdilerde emeklidir. Sera ve Bora isminde İki evladı vardır. Şamil Tayyar’ın nikâh şahitleri de dönemin Başbakanı Yıldırım Akbulut ve SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal’dır.

Kitapları :
1997 – Refahyol Tutanakları
2006 – 5n 1Kamyon
2008 – Operasyon Ergenekon
2008 – Gölge İktidar
2009 – Kıt’a Dur!
2009 – Pusu
2010 – Çelik Çekirdek
2011 – Kürt Ergenekonu
2013 – Beşinci Darbe

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir