Sanat Eserlerinin Korunması

Sanat eserleri geçmiş uygarlıkların toplumsal yapılanmalarını, siyasal örgütlenmelerini, dinî inanışlarını, yaşayış biçimlerini yansıtan birer belgedir. Bu eserler, hangi topluma ilişik olursa olsun mühim birer kültür mirasıdır. Onun için tüm sanat eserlerinin fark yapılmadan korunması gerekmektedir. Şu sebeple toplumlar derhal her mevzuda birbirlerinden etkilenmişlerdir. Bu yüzden bireyler ve toplumlar, sanat eserlerini “bizlerden önceki, bizlerden olmayan toplumlara ilişik vb.” diyerek kendilerinden soyutlayamazlar.

Hepimiz de değişik toplumlara ilişik sanat eserlerinin ve onları yaratan kültürlerin, üstünde yaşadığımız Anadolu topraklarında ortaya çıktığını ve bizim kültürümüzü etkilediğini unutmamalıyız. Vatanımızda Hitit, Frig, Lidya, Likya, Urartu vb. uygarlıkların tesirleri uygar yerleşim merkezlerinde görülmekte, aynı şekilde Türk sanatının tesirleri de Avrupa’da hissedilmektedir.

Tarihî Eserleri Korumak!

Tarihî eserler sizin mirasınız, zenginliğinizdir. Bu eserler bir ülkenin kültürel mirasını ve geçmişini anlatır. Sizden sonrasında gelecek nesillerin de sizin gördüklerinizi görmelerini istiyorsanız tarihî eserleri ve yapıları korumalısınız. Onlara zarar vermek isteyenleri uyarı etmeniz ve ülkenizdeki eserlere haiz çıkmanız gerekir! Gittiğiniz her yerde müzeleri ve kazı alanlarını, tarihî bölgeleri gezin ve ülkenizin topraklarında yaşamış değişik kültürlerin izini bulun.

Etrafınızdaki insanları bilgilendirmeye çalışın! Tarihî yapılara isimlerini kazıyan ya da onlara zarar verenleri, izinsiz taş çıkartanları, etrafa çöp atanları, tarihî eserleri çalanları, yerden seramik parçası, mühür, sikke yada başka tarihî bir eseri alarak cebine koyanları uyarın!

Eğer ziyaret ettiğiniz bir ören yerinde bulduğunuz mühim bir şey olursa oraya en yakın arkeoloji müzesine gidin ve oradaki uzmanlara haber verin ve bulduklarınızı teslim edin! “Tarihî eserleri koruma”da örnek olun.

Çiğdem Maner, Tarih Canavarı Mezopotamya, s. 62, 63 (Düzenlenmiştir.).

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir