Şansal Büyüka

Şansal Büyüka Biyografisi

Şansal Büyüka ; gazeteci, spor yazarı, program sunucusu ve spor yorumcusudur.

Şansal Büyüka, 8 Ocak 1947 tarihinde Sivas’da dünyaya gelmiştir. Babası Abhaz kökenli araştırmacı Ömer Büyüka’dır. Kızı Sine Büyüka halen NTV kanalında sunuculuk yapmaktadır. Türk Tv tarihinde efsaneleşmiş olmuş Maraton ve Televole programlarına imza atmıştır.

1992 senesinde Kanal 6’da program halletmeye başladı. 1993 senesinde Kanal 6’dan ayrılıp Kanal D‘ye geçti. O yıllarda Özgürlük gazetesinde yazlar yazdı.

1996 senesinde İlker Yasin‘in gelmesi ile Kanal D‘den ve Özgürlük gazetesinden ayrılıp hem Show TV‘ye geçti. Atv’de ve Cine5’de program yapmış oldu. Sabah gazetesinde futbol yazıları yazdı. 1998 senesinde Atv’den ayrıldı. 1999 senesinde Show TV’den ve Cine5’den ayrıldı.

1996 senesinde Show TV’de süregelen Maraton programı 2004 senesinde Lig TV’de ekrana geldi. Erman Toroğlu ile sunmuş olduğu Maraton programından 2010-2011 sezonunda Erman Toroğlu ayrıldı. Yerine Mustafa Denizli geldi. Ek olarak derbi günlerinde programa meşhur Alman yargıcı Markus Merk de yorumcu olarak dahil oldu.

2000 senesinde Akşam gazetesinde yazdı. Milliyet gazetesinde Spor Yazarı olarak çalıştı.

Erman Toroğlu ile birlikte senelerce Lig TV‘de gösterilen Maraton programını sundu. Aynı kanalın radyo istasyonu olan Lig Radyo’da da çeşitli programlar hazırlamaktadır

Lig TV‘nin Genel Müdürüdür.

Lig TV’de Şansal Büyüka‘nın sunmuş olduğu Maraton programında Metin Tekin‘de futbol yorumu yapmaktadır. 2017 Ocak ayından sonrasında Ruud Gullit‘de ekibe katıldı.

Şansal Büyüka, Nihal Hanım ile evlidir. Hazar Büyüka (d.1984) isminde bir oğlu ve Sine Büyüka (d.1983) isminde bir kızı vardır.

30 Ekim 2019 tarihinde, Lig TV logosu ile ortalama 20 yıl ilkin gösterim hayatına atılan beIN SPORTS kanalının marka olmasında büyük hisse sahibi olan Şansal Büyüka beIN SPORTS’dan ayrıldı.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir