Sebep Eş Anlamlısı Nedir? (Sebebin Eş Anlamı)

Okunuşları ve yazılışları değişik sadece anlamları birebir aynı olan sözcüklere anlamdaş (Eş anlamlı) kelimeler denilmektedir. Bilhassa Türkçemizi doğru konuşabilmek ve kendimizi en doğru şekilde ifade edebilmek için eş anlamlı sözcüklere genel olarak hakim olmamız gerekir. Bundan dolayı öğrencilerin temelde aldıkları Türkçe dersi kazanımlarından birisi de bu mevzu olmaktadır. Bu kelimeler içinde en oldukca aranandan biri ise “Sebep eş anlamlısı nedir?” sorusu olmaktadır. Bu yazımızda bu kelimenin eş anlamlısını ve cümle içinde örnek kullanımlarını bulabileceksiniz.

Sebep kelimesinin eş anlamlısı ⇒ Niçin

Türk Dil Kurumunun sözlüklerinde bu kelimenin anlamı “Bir şeyin olmasına yada belli bir hâlde olmasına neden olan şey” şeklinde ifade bulmaktadır. Bu anlamları aynen karşılayan “Niçin” sözcüğü Türkçe kökenli iken “Sebep” kelimesi ise Arapçadan dilimize geçirme edilmiştir. Bundan dolayı gün hayatta konuştuğumuz aynı anlama gelen değişik yazılan iki kelimenin varlığı ortaya çıkmıştır.

NOT ⇒ Eş anlamlı kelimelerin yazılışları olsa da anlamları aynıdır. Bundan dolayı bu kelimeler cümle içinde birbirlerinin yerine kullanılabilir ve bu durum herhangi bir ifade bozukluğuna yol açmaz. Burada anlatılan durumu aşağıdaki örnekler üstünden detaylı bir halde inceleyebilirsiniz.

Sebep Eş Anlamlısı Örnekleri

Takımın ligden düşmesinin sebebi yanlış transferlerdi.
Takımın ligden düşmesinin sebebi yanlış transferlerdi.

Depremlerin açıklanabilir sebepleri bilim adamları tarafınca dile getirildi.
Depremlerin açıklanabilir sebepleri bilim adamları tarafınca dile getirildi.

Sınıfta kalmasının sebebi derslerine yeterince ilgi göstermemesi.
Sınıfta kalmasının sebebi derslerine yeterince ilgi göstermemesi.

Kimi zaman sebepsiz de yalnız kalmak ister insan.
Kimi zaman nedensiz de yalnız kalmak ister insan.

Mevzuyla ilgili daha bilgiye ulaşmak ve lügatımızda yer edinen eş anlamlı birçok kelimenin alfabetik sıralaması için “Eş Anlamlı Kelimeler” başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir