Şehircilik Ve Çevre Bakanlığı

2011 seçimlerinde yaklaştığımız şu günlerde yeni dönem için yapılacak düzenlemeler mevzusunda bazı sinyaller gelmeye başladı. Bunlar içinden “Şehircilik Ve Çevre Bakanlığı” oluşturulacak olmasını önemsiyoruz.

Hükümetin şehirlerin gelişmesi ve modernleşmesi noktasında bu alana yönelik bir bakanlık tahsis ederek ilk adımı atacağı tahmin ediliyor.

Gazetelerde geçen bilgilere gore Bayındırlık ve İskân Bakanlığı kapatılarak yerine Şehircilik ve Çevre Bakanlığı kurulacak. Bakanlık, şehirleşme mevzusunda tüm ülkeyi kapsayan bir ulusal plan hazırlanacak.Türkiye’nin alt yapısı ve üst yapısı tek merkezden planlanacak. Yeni bakanlık ile gecekondu kültürünün tamamen bitirilmesi amaçlanıyor. Bu güne kadar 500 bin ev icra eden TOKİ, bakanlığın en büyük kuruluşlarından biri olacak.

Bazı illerin büyükşehirlik statüsüne alınması ile ilgili düzenlemeler ve mahalli yönetimler üstündeki planlamalar gündemdeyken bu mevzunun son aşama mühim bulunduğunu düşünüyoruz.

Çevre ve şehircilik mevzusunda bilincin artması ve doğru adımlar atılması irçok açıdan yarar elde edecektir. Bakalım düzenlemeler iyi mi olacak ?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir