Şenay Düdek

Şenay Düdek Biyografisi

Şenay Düdek, 1959 senesinde İzmir Eşrefpaşa’da dünyaya gelmiştir. 3 kız kardeşi var. Hemen sonra ailesi Eşrefpaşa’dan ayrılıp Bahçelievler, Üçyol tarafına taşınmışlar. Babası Naci bey gazinocu, kabadayıydı ve sonrasında taş ocakları müteahhitliği de yapmış. Sülalesi Burdur’un mühim ailelerinden. “7 Düdükler” diye anılıyorlar. Anası Girit kökenlidir. İlkokul 1. sınıfa giderken babası mahkeme kararıyla soyadını “Düdek” olarak değiştiriyor.

Şenay Düdek, ilkokulu Eşrefpaşa Kocatepe ilkokulunda, Ortaokulu Eşrefpaşa Ortaokulunda, Lisesi ise İzmir Kız Lisesi’nde öğrenim görmüştür.

Şenay Düdek, 1974 senesinde İzmir Kız Lisesi’nde Türkiye disk ve cirit atma rekortmeniydi. İzmir Kız Lisesi’nde okumuş olduğu yıllarda okul gazetesini çıkardı. O zamanlar İzmir Fuarı‘na gelen sanatçılarla röportaj yapardı. 1976 senesinde 17 yaşlarındayken Opel otomobili vardı.

Gene liseye devam etmiş olduğu sırada Demokrat İzmir Gazetesi’nde Pakize Suda‘nın babası rahmetli Orhan Suda, Çetin Gürel, Akın Simav ve Akın Kıvanç bu adlar ordayken onlara bir taraftan spor yazıları yazıp bir taraftan da sayfa yapıyordu. O süre bu adlar onun ileride oldukça büyük bir gazeteci olacağını söylediler. Amatörce başladığı gazetecilik, sonrasında ustalaşmış olarak devam etti.

1978 senesinde Ankara Gazi Eğitim Fakültesi’ni kazanmıştır ve gitti. Sadece siyasal vakalar yüzünden 6 ay sonrasında geri döndü. İzmir‘deki Yakındoğu İletişim Fakültesi Gazetecilik Yüksek Okulu’nda, öğrenimini sürdürdü.

İzmir’deyken 1978 senesinde İzmir Televizyonu’nda ‘Hanım Magazin’ adlı programı yapmış oldu ve sundu. İki yıl sürdü. Fuara gelen tüm sanatçılar programına konuk oluyordu. Türkiye’nin ilk hanım programı olan bu program Düdek’in tanınmasına yol açtı.

Ustalaşmış olarak Tecim Gazetesi ve arkasından Ekspres Gazetesi’nde muhabirlik yapmış oldu.

1980 senesinde Erol Simavi‘ye satılan Ekpres Gazetesi’ne Çetin Emeç tarafınca 21 yaşlarındayken yazı işleri müdürü yapılmış oldu. Özgürlük Gazetesi bünyesinde, Haftasonu Gazetesi ve Kebelek’in; İzmir temsilciliğini yapmış oldu. 1981’de Erol Simavi’nin davetiyle İstanbul’a gitti.

10 yıl POSTA gazetesinde köşe yazarlığı yapmış oldu. Merhaba ve Süper Gazete’de, gösterim yönetmenliği yapmış oldu. Bir süre gazeteciliğe ara verdi. Çalmış olduğu Süper Gazete kapanınca menajerlik halletmeye başladı. Bahar Öztan, Hülya Avşar, Seren Serengil, Fulden Uras benzer biçimde pek oldukça meşhur ismin menajerliğini, üstlendi. Bu işi 1994 yılına kadar yapmış oldu.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve MGD (Magazin Gazetecileri Derneği) onur ödüllerine haiz olan Düdek; birçok hususi geceden ve düzenlenen yarışmadan çeşitli ödülleri var.

Televizyonda Müge Anlı’yla birlikte “Dobra Dobra” adlı magazin proğramı yaptılar. Bu program ile de büyük ses getirdi.

Şenay Düdek, 16 temmuz 2007 tarihinde Yıldız TV’de ‘Bir Istek Tut’ programını yaparken 3.5 metreden yere düştü. Ölümden döndü. Sol omzuna protez takıldı. Kazadan sonrasında ani bir karar aldı ve “Dobra Dobra” proğramı bitince magazin alemini bıraktı. Ve İzmir’e döndü.
Ertuğrul Özkök’ün ısrarlarına dayanamayıp bu kez Özgürlük’in Ege bölgesel ekinde yazmaya başladı.

‘Yaşanmış Kent Hikayeleri’, ‘Yüreğim Hala Aşkımıza Ağlıyor’, ‘Gölge Hayatlar’ adlı kitapları yazdı. Kitaplarının gelirleriyle Alsancak Devlet Hastanesi’ne, annesinin adına üç yataklı koğuş yaptırdı. Adana ve Konya Hanım Sığınma Evleri’ni döşettirdi. KİTVAK (Kemik İlik Vakfı) için Ege Üniversitesi içinde bir oda yaptırdı. Menemen Alaniçi Köyü’nde 5 bin kitaplık bir kütüphane kurdu. Ve Kitaplarının geliriyle kütüphaneler zinciri meydana getirmeye devam ediyor.

Kitapları :
2012 – İki sevda içinde
2008 – Gölge Hayatlar: Yaşanmış Kent Hikayeleri
2005 – Yüreğim hala biten aşkımıza ağlıyor
2004 – Yaşanmış kent hikayeleri

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir