Sınav Eş Anlamlısı Nedir? (Sınavın Eş Anlamı)

Yazılışları değişik olsa da anlamları aynı olan kelimelerin varlığına eş anlamlı ya da anlamdaş sözcükler denir. Türkçemizi doğru ve etkili konuşmak için eş anlamlı kelimelere hakim olmamız gerektiği de bir gerçektir. Bundan dolayı bu mevzuda araştırma meydana getiren öğrencilerimizin en oldukça aramış olduğu konuların başlangıcında “Imtihan kelimesinin eş anlamlısı nedir?” sorusu gelmektedir. Bu yazımızda “Sınavın eş anlamlısını” vereceğimiz benzer biçimde örnekler ve açıklamalar ile mevzunun daha iyi anlaşılmasını sağlayacağız.

Imtihan eş anlamlısı olan kelime: İmtihan

Türk Dil Kurumuna ilişik sözlükte bu sözcüğün anlamı “Kişinin informasyon derecesini idrak etmek için meydana getirilen kontrol, yoklama” şeklinde ifade bulmuştur. Gene “Imtihan” sözcüğünün eş anlamlısı olarak kullanılabilecek kelimeler sözlükte şu şekilde sıralanmıştır: İmtihan, yoklama, kontrol.

Azca ilkin de belirttiğimiz benzer biçimde anlamdaş sözcükler her ne kadar değişik yazılsa da anlamları aynı olan sözcüklerdir. Bundan dolayı bu sözcükleri cümle içinde birbirlerinin yerine kullanmak herhangi bir ifade bozukluğuna yol açmayacaktır. Örnek olarak aşağıdaki cümleleri inceleyebilirsiniz.

Imtihan Eş Anlamlısı Örnekleri

Haftaya okulda tüm sınavların neticeleri açıklanacakmış.
Haftaya okulda tüm imtihanların neticeleri açıklanacakmış.

Bu sabah meydana getirilen yoklama, tamamımız için fena geçmişti.
Bu sabah meydana getirilen imtihan, tamamımız için fena geçmişti.

Vatanımıza yeni gelmiş göçmenleri uzun devam eden eğitimlerden sonrasında sınava alıyorduk.
Vatanımıza yeni gelmiş göçmenleri uzun devam eden eğitimlerden sonrasında imtihana alıyorduk.

Başarısız olduğumuzdan öğretmen yeni bir imtihan yapacağını söylemiş oldu.
Başarısız olduğumuzdan öğretmen yeni bir sınav yapacağını söylemiş oldu.

 TDK’ye nazaran bu sözcüğün anlamı “Kişinin informasyon derecesini idrak etmek için meydana getirilen kontrol, yoklama” bulunduğunu belirtmiştik. Bu anlamı karşılayan Türkçe “Imtihan” sözcüğüne karşın Arapçadan dilimize geçirme edilmiş olan “İmtihan” sözcüğüyle beraber lügatımızda aynı anlama gelen birden fazla kelimenin varlığı ortaya çıkmıştır. Bundan dolayı yukarıdaki anlamları karşılayan “Imtihanİmtihan” sözcükleri anlamdaştır.

Eş anlam hakkında daha çok bilgiye ve lügatımızda en sık kullandığımız eş anlamlı kelimelerin tam sıralaması için “Eş Anlamlı Kelimeler” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir