Sivilce (Akne) neden oluşur – Nasıl Geçer ?

Gençlik yıllarında benimde korkulu rüyam haline gelen ve ortalama 2 – 3 yıl yaşadığım sivilceli günler aslen hayatımda şimdi birer anıdan ibaret ve bu yazıyı okuyan arkadaşlarıma şunu söylemek isterim, hayatımızın bir kesiminde bazıları için 1 – 2 sivilce’den ibaret iken bazılarımızda ise yüzümüzde oluşan ve hem bizleri rahatsız eden hemde çevremizde bulunan insanlarında rahatsız olduğu düşüncesine kapılmamızı elde eden bir durumdur. Bu durumu yaşamış biri olarak tekrarlamak isterim aşağıda yer edinen önlemleri almanız sivilce iyi mi geçer ? sorusuna çözüm olabilir fakat sizler isterseniz sıhhat kuruluşunda uzman cildiye doktoruna görünebilir ve sizden isteyeceği tahliller sonucu tedavi amaçlı ilaçlar yazarak bu süreci atlatmanıza destek olabilir.

Sivilce Oluşumunu Iyi mi Engellenir ?

Fazlaca sık karşılaşılan cilt hastalıklarından birisi olan sivilce (akne vulgaris), genel olarak erişkinlik çağlarında adım atar ve evvel tedbir alınmadığı takdirde yüzde tedavisi olmayan izler bırakır. Deride bulunan yağ oranının yüksek olduğu yerlerinde meydana gelir  ve deride kırmızı sivilce, kist, siyah nokta şeklinde ortaya çıkmaya adım atar. Çoğu zaman erişkinlik çağlarında yer edinen 12-18 yaş içinde ortaya çıkıyor olsa da , hem hanımda hem erkekte, her yaşta görülen bir hastalık olarak ortaya çıkıyor. Genel olarak toplumumuzun yüzde 80 benzer biçimde bir oranda çoğunlukla görülen bir durumdur. Erişkinlik döneminde vücutta yer edinen yağ oranı ciddi bir artış gösterir. Bu durum sonun da ise yağ kendisini dışarıya atmak için sivilce durumumu ortaya çıkarır. Sonuçta cildin üstünde oluşan irin ve  kızarma meydana gelir ve cildin üstünde kimi zaman ciddi izler bırakır. Yüz, göğüs, sırt, boyun, omuz benzer biçimde birçok bölgede görülen bu durum bir tek yüzde olmaz. Bilhassa yüzde meydana gelen sivilce durumlarının hem naturel hem de ilaç kullanılarak tedavi edilmemesi ilerde fazlaca ciddi izlerin oluşmasına kadar gider. Bir yaşam boyu bu izler ile yaşamak zorunda kalmak istemiyorsanız erken tedaviye başlayın. Bu durum ciddiye alınmaz ise fizyolojik görüntünün bozulmasına neden olur ve ferdin moralinin devamlı bozuk olmasına sebep olur. 5 kolay yöntem ile sivilce oluşumunu engelleyerek naturel, güzel ve iz oluşmamış bir cilde haiz olabilirsiniz.

 

Cilt Temizliği Son Aşama Mühim

Vücudumuz üstünde oluşan sivilcelerin en kolay oluştuğu durum kirli bir cilde haiz olmaktır. Oluşan ölü hücreler yağ oranının artmasına sebep olur ve irin oluşur. Bu da kısa sürede sivilcelerin vücudun çeşitli yerlerinde oluşmasına sebebiyet verir. Bu sebeple sabah ve akşam ne olursa olsun ölü hücrelerden arınmak gerekir. Bilhassa ziyanı olmayan asit içeren ürünleri kullanmak ölü hücrelerin temizlenmesine ciddi katkı sağlar. Ek olarak en mühim problem olan yüzdeki sivilceleri tonik yardımıyla temizleyebilirsiniz. Böylece fazla yağın ciltten atımı sağlanır ve sivilce oluşumu engellenir.

 

Nemlendirme

Birçok şahıs yağlı bir cildin niçin neme gerekseme duyduğunu düşünebilir. Bilhassa gece vücut dinlenirken hücreler yenilenme özelliğine haiz olduğundan gece uyumadan yüz hatlarına nemlendirici krem sürmek ölü hücrelerin yenilenmesi sağlar. Böylece sivilce oluşumu gene engellenmiş olur.

 

Güneş Kremi

Devamlı olarak güneş ışınlarına malum olanlar için güneş kremi kullanmak oldukça önemlidir. Fakat eğer kapalı ortamda bulunuyor iseniz bu durum sizin için pek mühim olmaz. Güneş ışınları gene sivilce oluşumuna sebep olur. Özellik gündüz nemli yerlerde bulunmak yağ oranının artmasına niçin olur. Bu da kısa sürede sivilce oluşumunu tetikler. Bu durumdan korunmak için ne olursa olsun güneş kremi kullanın.

 

Makyaj Ürünleri

Günümüzde bayanların devamlı makyaj yapmak için birçok ürüne gereksinim duyduğunu görüyoruz. Fakat doğru araç-gereç seçimi önemlidir. İçerisinde gene asit bulunan fakat ziyanı olmayan ürünlerin tercih edilmesi gerekir. BB krem benzer biçimde zararsız asit içeren ürünler sivilcelerin oluşumunu engeller. Gözeneklerin hava almasını engellemiş olan ürünleri kullanmayın. Her makyaj malzemesi yararlı değildir ve bunu yarar sağlayacak ürünleri tercih ederek sivilceleri yenebilirsiniz.

 

Temiz Giyinmek

Bilhassa spor sonrasında vücut fazlaca fazla ter arar ve kirlenir. Bu durumu yenmek için spordan sonrasında derhal üzerinize temiz giysiler giyinin. Terli cilt fazla yağ üretir ve sivilce yapar. Bu durumu yaşamamak adına temiz giyinmek gerekir. Ek olarak günlük duş almak bilhassa yazları önemlidir. Duştan sonrasında temizlenen cildin üstüne temiz giyim giymek gene sivilce oluşmasına engel olur. 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir