SSCB’ye Bağlı Doğu Avrupa Ülkelerinde Siyasi Değişimler

Baltık Ülkeleri (Letonya-Estonya-Litvanya)

1940’tan beri SSCB idaresinde bulunan Baltık devletlerinde glasnost ve perestroykanın etkisiyle süregelen gösterilere SSCB’nin tepkisi oldukça sert oldu. SSCB, ülkedeki Rusları kullanarak ve onlara ekonomik engelleme uygulayarak vakaları çözme yoluna gitti. Batı’nın ve ABD’nin desteğini alan Baltık ülkeleri, 1991’de bağımsızlıklarını kazandılar.

Moldova

Moldova’da glasnost ve perestroyka ile süregelen dilde milliyetçilik, 1989’da siyasal milliyetçiliğe dönüştü. Moldova’daki Türkler (Gagavuz) ve Ruslar da bağımsızlık isteyince bu kez Moldovalılar bu talepleri engellemeye çalıştılar. Bu istekler özerklik verilerek sindirilmeye çalışıldı.

Ukrayna

Ukrayna’da 1989’da süregelen milliyetçilik hareketleri Litvanya’daki merkezden yönetim edildi. Gorbaçov’a meydana getirilen darbe girişimi sonrasında oluşan belirsizlik ortamından istifade eden Ukrayna, bağımsızlığını duyuru etti. 1 Aralık 1989’da meydana getirilen referandum sonrasında Ukrayna’nın bağımsızlığı kesinleşmiş oldu.

Beyaz Rusya (Belarus)

Beyaz Rusların 1981’de millî kültürlerine sahiplenmek için başlattıkları savaşım, Baltık ülkelerinin bağımsızlık mücadelesinden etkilenerek Litvanya merkezli bir millî bağımsızlık mücadelesine dönüştü. Belarus, 1991’de bağımsızlığını kazanmıştır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir