Sütlü Nuriye Nasıl Bulundu? Nereye Ait?

Birçok kişinin tatlı denilince ilk sıralara almış olduğu Sütlü Nuriye Tatlısı Iyi mi Bulunmuş oldu? Sütlü Nuriye Tatlısı Nereye Ilişik?

Baklavanın yerine bazı kişiler daha fazlaca Sütlü Nuriye Tatlısını tercih ediyorlar. Çeşitli yerlerde değişik tarzlarda yapılsa da genel olarak daha hafifçe ve yumuşak bir tatlı olarak malum Sütlü Nuriye Tatlısı bu özelliğiyle bazı kişilerin daha fazlaca ilgisini çekiyor. Aslen birçok yerde son yıllarda daha çok duyulmaya başlanan bu tatlının mazisinin fazlaca eski olmadığı rivayet edilen bir durumdu. Türkiye Gazetesi yazarı Metiner Sezer, 07 Temmuz 2013 Pazar tarihindeki “Sütlü Nuriye’nin hikâyesi” başlıklı köşe yazısında mevzuyla ilgili bilgilere yer vermiş. Bu yazıya bakılırsa Sütlü Nuriye’nin zorunluluktan ortaya çıkan ve yakın dönemde bulunan bir tatlı olduğu anlatılmış.

Yazıya bakılırsa 1980 darbe döneminde İstanbul Belediye Başkanı olan Emekli Korgeneral Abdullah Tırtıl Paşa, fıstıklı yada cevizli baklavaların değişik fiyatlardan satıldığını görünce fiyatlarda bir narh belirliyor ve fiyat dengesi olması için tek bir fiyattan satılmasını belirliyor. Güllüoğlu Baklavaları sahibi Hacı Mustafa Güllü ise iyi bir baklavayı o fiyata maletmek zor olduğundan İstanbul Belediye Başkanı Emekli Korgeneral Abdullah Tırtıl Paşa ile görüşüyor fakat fikrini değiştiremiyor “baklava üretiminden vazgeçiyor. Vazgeçmesine vazgeçiyor fakat tezgâha bir şey de koyması lazım.  Süt, şeker ve undan meydana gelen bir tatlı üretiyor ve adına “Sütlü Nuriye” söylediği bu ürünü Tırtıl Paşa’nın söylediği fiyatın altında satmaya başlıyor. Yemesi hafifçe olduğundan tüketicinin hoşuna gidiyor bu tatlı ve kısa sürede meşhur oluyor…”

Vakit Gazetesi’nde 29 Ağustos 2010 tarihindeki Ayhan Hülagu’nun hazırladığı röportajda da “Sütlü nuriye bir ihtilal tatlısı. 12 Eylül’den günümüze kalan tek tatlı hatıra. Ucuz olsun diye şerbet yerine süt, fıstık yerine fındık konularak meydana getirilen tatlıya adı Nejat Güllü verdi.” şeklinde belirtilerek detaylı bir halde Sütlü Nuriye’nin hikâyesi anlatılmış.

Wikipedi’de Sütlü Nuriye maddesinde ise şu bilgiler yazılmış ; “Türk mutfağı’ndan bir tatlı. İhtilal tatlısı yada ihtilal baklavası da denir. Yaratıcısının Nuriye isminde bir bayan olduğu söylenir. Süt, fındık, şeker ve un ile yapılır. Geçmişi, 12 Eylül’den sonrasında baklava fiyatlarında görülen ani artışların getirmiş olduğu, daha kolay erişilebilir malzemelerden bir tatlı üretme ihtiyacına uzanır. Patenti Kocaeli’de bulunan Tatlı Itimat isminde bir tatlıcıya aittir.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir