Tahir Büyükakın

Tahir Büyükakın Biyografisi

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı

Tahir Büyükakın, 1969 senesinde Kocaeli’nin Derince ilçesinde dünyaya gelmiştir. Derince Turgut Reis İlkokulu, İzmit İmam Hatip Lisesi, İzmit Sanayi Meslek Lisesi’nin arkasından İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Kısmı’nden 1992 senesinde mezun oldu.

Tahir Büyükakın, 1993 senesinde Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Kısmı’nde araştırma görevlisi olarak çalıştı. 1995 ve 2001 yılları aralığında İstanbul Üniversitesi’nde Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını tamamladı. 2002 senesinde Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Kısmı İktisat Politikası Anabilim Dalı Yrd. Doçent ekibine atandı. 2007 senesinde bölüm başkan yardımcılığı görevine getirildi. ‘Makro ekonomi’ bilim alanındaki emek harcamaları ile 2013 senesinde doçent unvanını aldı. Ekonomik krizler ve istikrar politikaları alanında projeler hazırladı.

2005-2007 yılları aralığında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde danışman olarak vazife aldı. Büyükşehir Belediyesi ve Su Kanal İdaresinin Stratejik Planını hazırladı.

Tahir Büyükakın’ın bilimsel niteliği olan kariyeri süresince gösterilen oldukca sayıda eseri bulunuyor. İl Sınırında Büyükşehir Belediye Modeli, Nobel’in İzinde İktisat Kuramının Gelişimi, “Phillips Eğrisi: Yarım Yüzyıldır Bitmeyen Münakaşa” benzer biçimde basılı kitaplarının yanısıra basılmış halde toplam 19 tane kitap, mecmua ve bilimsel niteliği olan yazıları bulunmaktadır.

2007 yılı sonunda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde Genel Yazman Yardımcısı, 2014 senesinde Genel Yazman olarak vazife aldı.

13 Haziran 2017 tarihinde Bakanlar Kurulu sonucu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile 21 Haziran 2017 tarihinde Bilecik Valisi olarak atandı. Atandığı Bilecik Valiliği’ni Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı adaylığına kadar sürdürdü.

Tahir Büyükakın, 2019 Yöresel İdareler Seçimi için Ak Parti genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı talibi olarak yayınlandı.

31 Mart 2019 tarihinde meydana getirilen Yöresel İdareler Seçiminde Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.

İyi derecede İngilizce bilen Tahir Büyükakın, Figen Büyükakın ile evlidir ve 3 evladı vardır.

Kitapları:
2019 – Balkanlar / Gönül Coğrafyası Okumaları
2013 – İl Sınırında Büyükşehir Belediye Modeli,
2010 – Nobel’in İzinde İktisat Kuramının Gelişimi,
2008 – Phillips Eğrisi: Yarım Yüzyıldır Bitmeyen Münakaşa

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir