Tahir Elçi

Tahir Elçi Biyografisi

Diyarbakır BARO Başkanı idi.

Tahir Elçi, 1966 senesinde Şırnak iline bağlı Cizre’de dünyaya gelmiştir. ilk ve orta öğrenimini Cizre’de tamamladı. 1991 senesinde Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu.

1992 yılından beri Diyarbakır’da özgür avukatlık yapmış,mesleki faaliyetleri ceza ve insan hakları hukuku alanında yoğunlaşmıştır.

Kamuoyu gündeminde de kalmış birçok davada mağdurları yurt içindeki mahkemeler ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) önünde temsil etmiştir.

Almanya’da bulunan Avrupa Hukuku Akademisinde (ERA) uluslar arası ceza hukuku ve ceza yargılaması eğitimi görmüş, birçok ulusal ve uluslar arası toplantı ve konferansa konuşmacı olarak yer almış, bildiri sunmuştur. 1998 yılından beri yetişim eğitimi ve meslek içi eğitimlerde ceza ve insan hakları hukuku alanında seminerler vermekteydi.

1998-2006 yılları aralığında Diyarbakır Barosunda yöneticilik yapmış oldu. Türkiye Barolar Birliği (TBB) İnsan Hakları Merkezi Bilim Danışma Kurulu üyesi de olan Elçi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Kurucular Kurulu üyesi ve bir fazlaca sivil cemiyet örgütünün kuruluşu ve çalışmalarında yer almıştı.

Tahir Elçi, 2012 senesinde yine Diyarbakır Barosu Başkanı olarak seçildi ve 28 Kasım 2015 geçmişine kadar bu görevine devam etti.

Tahir Elçi, evli idi ve iki evladı vardır.

Tahir Elçi, 28 Kasım 2015 tarihinde Diyarbakır‘ın merkez Sur İlçesi Yenikapı Sokak’taki Balıkçılarbaşı bölgesinde bulunan ve daha önceki çatışmada ziyan olan 4 ayaklı minare önünde basın açıklaması yapmış olduğu sırada çatışma çıktı. Teröristlerin silahlı saldırısı sonucunda Tahir Elçi başından vurularak öldü.

Tahir Elçi, vurulmadan dakikalar ilkin yapmış olduğu basın açıklamasında şu şekilde demişti:

“Bu zamanı bölgede; birçok medeniyete beşiklik etmiş, evsahipliği yapmış bu kadim bölgede; insanlığın bu ortak mekanında tabanca, çatışma, operasyon istemiyoruz. Savaşlar, çatışmalar, silahlar, operasyonlar bu alandan uzak olsun, diyoruz.”

Tahir Elçi, daha ilkin de Ahmet Hakan‘ın CNN Türk‘te konuğu olarak katılmış olduğu programda“PKK, terör örgütü değildir.” diyerek stüdyoda gerilmiş anların yaşanmasına sebep olduktan sonrasında hakkında soruşturma sonucu çıkartılp, Diyarbakır’da gözaltına alınarak İstanbul’a getirildi. Adliyedeki işlemlerinin arkasından tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. Gözaltına alındıktan sonrasında da özgür bırakılmıştı.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir