Tahsin Şahinkaya

Tahsin Şahinkaya Biyografisi

12 Eylül 1980 askeri darbesi generallerinden

Tahsin Şahinkaya, 1925 senesinde Amasya’nın ilçesi Merzifon’da dünyaya gelmiştir. 1943 Senesinde Harp Okulu’ndan Asteğmen rütbesi ile mezun olup Çankırı Piyade Atış Okulu’nda Piyadecilik Stajını tamamladıktan sonrasında Eskişehir Hava Okulu’nda uçuş eğitimine başladı.

1944 senesinde Pilotaj Eğitimi için ABD Birleşik Devletleri Uçuş Okuluna gönderilerek Hususi Bulgu Kursuna katıldı. 1946 senesinde uçucu teğmen olarak Türkiye’ye döndü ve Eskişehir Hava Okulu’nda vazife hayata geçirmeye başladı.

1949 senesinde yine ABD’ne gönderilmiş, dönüşte Eskişehir’de Hava Fotoğraf Okulu’nu kurmuştur.

Tahsin Şahinkaya, 1955 senesinde başladığı Hava Harp Akademisi’nden 1957 senesinde mezun olarak 3’üncü Hava Kuvveti İstihbarat Bşk.Lığı Foto Kıymetlendirme Sb.Lığına atandı. 1964 – 1966 yılları aralığında Napoli Aırsouth Karargahında Eğt.Tat.Ve Kıy.D. Başkanı olarak vazife yapmış oldu. 1965 senesinde Tuğgeneral oldu.

1966 senesinde 6’ncı Ana Jet Üs K.Lığı’na belirleme oldu. 1969 senesinde Tümgeneralliğe terfi ederek Hava Harp Akademisi Komutanı olarak göreve getirildi. 1971 senesinde ise Hv.K.K.Lığı Harekat D.Bşk.Lığına, 1972 senesinde Hava Harp Okulu Komutanlığı’na atandı.

1973 senesinde Korgeneralliğe terfi ederek Hv.K.K.Lığı İdari Kurmay Yarbaşkanlığı görevini yapmış oldu. Arkasından 1’inci Taktik Hv.K.K.Lığı ve Cento Türk Askeri Temsil Heyeti Bşk.Lığı görevlerinde bulunmuş oldu.

1977 senesinde Orgeneralliğe terfi ederek Ulusal Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği’ne getirildi. 21 Ağustos 1978 tarihinde Hava Kuvvetleri Komutanı oldu.

12 Eylül 1980 tarihinde meydana getirilen askeri darbe sonrasında da Ulusal Güvenlik Konseyi Üyeliği ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nı birlikte yürütmüştür.

6 Aralık 1983 tarihinde askerlikten emekliye ayrıldı. TSK üstün hizmet madalyasına haiz olan Tahsin Şahinkaya, evli idi ve 2 evladı vardır.

Bir süredir Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Haydarpaşa Eğitim Hastanesi’nde tedavi gören Tahsin Şahinkaya, 9 Temmuz 2015 tarihinde İstanbul’da 90 yaşlarında ölmüştür.

Tahsin Şahinkaya, Time dergisi tarafınca dünyanın en varlıklı 50 generalinden biri olarak yayınlandı. Mal varlığının 20 milyon dolar civarında olduğu ve bu mal varlığını 1980 sonrası F-16 uçaklarının alımında oluşturduğu öne sürülmüştür.

12 Eylül 1980 Askeri Darbesi’nin sorumlularının yargılanmasını engellemiş olan anayasanın geçici 15. maddesinin 2010 Türkiye anayasa değişikliği referandumu ile kaldırılması sonucu Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafınca Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya‘ya dava açıldı. Anayasal düzeni ortadan kaldırmakla suçlanan Şahinkaya hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen duruşma 4 Nisan 2012 tarihinde başladı. Evren ve Şahinkaya dava sonucunda müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. Tahsin Şahinkaya öldüğünde; Yargıtay aşamasında olan karar bağlanmadığı için dava düşecek. Şahinkaya, darbe suçundan almış olduğu hapis cezası onaylanmadığı için orgenerallere uygulanan askeri törenle toprağa verilecek.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir