Talat Aydemir

Talat Aydemir Biyografisi

Talat Aydemir, 1917 senesinde Bilecik’de dünyaya geldi. 1940 senesinde Harp Okulu’nu ve 1954 senesinde Harp Akademisi’ni tamamladı.

Harp Akademisi’ni bitirir bitirmez, 1954 senesinde Demokrat Parti iktidarına karşı örgütlenen cuntanın kurucularındandır.

1959 senesinde Kore‘ye gitti. Kore’de görevli olduğundan 27 Mayıs 1960 Darbesi‘ne katılamaz. Yurda döndüğünde harekatı gerçekleştiren Ulusal Birlik Komitesi’nce, Kurmay Albay rütbesindeyken Harp Okulu Komutanlığı’na atanır. 22 Şubat 1962’de, meydana getirilen atama ve tutuklamalara karşı, askeri öğrencilerin de desteğini alarak hükümete karşı direniş hareketini örgütler. Bu direniş hareketi, hükümetle uzlaşarak sonuçlanır. Bu direniş hareketinden iki gün sonrasında emekli edilip tutuklandı. 10 Mayıs 1962’de çıkarılan hususi af yasasıyla özgür bırakılır.

20 Mayıs 1963’de, anayasada öngörülen reformların gerçekleştirilmediği sebebi öne sürülerek ikinci bir darbe girişiminde bulunur. Sadece başarı göstermiş olması imkansız. Meydana getirilen yargılamadan sonrasında Süvari Binbaşı Fetih edilmesi Gürcan ile beraber idama mahkum edilir.

Talat Aydemir, 5 Temmuz 1964 tarihinde cezası infaz edilerek idam edildi.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir