Talat Tokat

Talat Tokat Biyografisi

Talat Tokat, Türk Futbol hakemliğinin sembol isimlerinden birisidir.

Talat Tokat, 10 Ekim 1937 tarihinde Siirt’de dünyaya gelmiştir. 1954-1956 yılları aralığında Hava Teknik Okulu’nu bitirdikten sonrasında Astsubay olarak Diyarbakır ve Ankara’da vazife yapmış oldu. 1976 senesinde Türk Hava Kuvvetleri’nden emekli olmuştur.

Talat Tokat 1960 senesinde astsubay iken futbol hakemliğine başlamış ve etkin hakemlik yaşamını 1986 yılına kadar devam ettirmiştir. Oğlu Metin Tokat da Türkiye’nin en malum hakemleri arasındadır.

Talat Tokat, 1986 senesinde etkin hakemlik süreci bittikten sonrasında Futbol Federasyonu Başkanlığında Merkez Yargıcı Kurulu Üyeliği yapmış oldu. MHK üyeliği yapmış olduğu benzer biçimde, mentörlük (istikbal vaat eden hakemleri seyretme ve raporlama) görevi de yapmıştır.

Türkiye Liglerinde pek oldukça maç yönetti, kırkın üstünde internasyonal maçta da ülkemizi temsil etmiştir. 1979 senesinde almış olduğu FIFA kokartını 9 yıl takmış. UEFA Kupası, Şampiyon Kulüpler Kupası, Avrupa ve Dünya Kupası Eleme müsabakalarında onlarca kere vazife almıştır. Bunlardan en görkemlisi; 1983 senesinde 110 bin şahıs önünde yönettiği UEFA Kupası çeyrek final maçı olan “İnter-Real Madrid” maçıdır.

13 Haziran 1982 tarihinde Eskişehir ile Beşiktaş içinde oynanan maçı; Televizyonda (TRT) siyah-beyaz olarak gösterilen son maç olarak da yönetmek ona kısmet olmuş.

Talat Tokat, evli ve 2 çocuk babasıdır. Yargıcı Metin Tokat (d.1960) erkek evladıdır.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir