Talat Ulussever

Talat Ulussever Biyografisi

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Talat Ulussever, 1970 senesinde Adana’da dünyaya gelmiştir. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye bölümünden mezun oldu. Finansal Kaynakların Yönetimi” alanında Carnegie Mellon Üniversitesi’nden (ABD) yüksek lisans, “Türkiye’de Meydana getirilen Finansal Reformların Ekonomik Analizi” başlıklı teziyle Kansas Üniversitesi’nden (ABD) doktora derecelerini aldı.

2004–2007 yılları aralığında Benedict College Finans Kısmı’nde (ABD) tam zamanlı Destek Doçent olarak çalışan Dr. Ulussever, hem de üniversitenin iştirak ve şirketlerinde araştırmacı, proje danışmanı ve finans danışmanı görevlerinde bulunmuş oldu.

Lisansüstü eğitimi süresince ABD Birleşik Devletleri’nde bulunan değişik üniversite ve kuruluşlarda analist, uzman, öğretim görevlisi ve konuk profesör olarak çalıştı.

Bilimsel niteliği olan hayatına 2007 yılından itibaren Suudi Arabistan’da Kral Fahd Petrol & Mineral Üniversitesi’nde devam eden Talat Ulussever, burada finans dersleri verdi ve araştırma projelerinde proje yürütücüsü ve danışman olarak etken görevler aldı.

Bilimsel niteliği olan kariyeri süresince oldukça sayıda internasyonal bilimsel niteliği olan sempozyumda sunumlar yapmış oldu, müzakerelerde bulunmuş oldu ve oturumlara başkanlık etti. Internasyonal hakemli dergilerde birçok yazı ve kitap eleştirileri piyasaya çıkan ve Şubat 2013’te Doçent olan Dr. Ulussever, oldukça sayıda internasyonal bilimsel niteliği olan mecmua ve kurumun Bilimsel Kurullarında vazife yapmaktadır.

2010-2014 yılları aralığında T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’nda Baş Proje Direktörü ve Başkan Danışmanlığı görevlerinde bulunmuş olduğu sürede Ajans’da vazife meydana getiren uzmanlara iktisat, finans ve yatırım alanında eğitimler vermiştir.

5 Nisan 2013’te Borsa İstanbul A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi olarak atanan Talat Ulussever, 31 Mart 2015 tarihinde meydana getirilen Genel Kurul Toplantısında Borsa İstanbul’da Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçilmiştir.

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi İktisat Kısmı kurucu başkanlığını da meydana getiren Talat Ulussever, Haziran 2014’ten beri Ankara Toplumsal Bilimler Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Doçent olarak vazife yapmaktadır.

İleri derecede İngilizce, orta düzeyde Arapça bilen Talat Ulussever, evli ve 4 evladı vardır.

Talat Ulussever, 2011 genel seçimlerinde milletvekili olmak için AKP’den aday talibi olmuştu.

Borsa İstanbul A.Ş’nin (BİAŞ) 31 Mart 2015 tarihinde meydana gelen Olağan Genel Kurulu’nda, Talat Ulussever Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçilen Talat Ulussever, 31 Mart 2018‘e kadar vazife meydana getirecek. Tuncay Dinç, münhal (boşta) bulunan Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir