Tan Sağtürk

Tan Sağtürk Biyografisi

Balet ve dizi oyuncusu

Konservatuvar öğrenciliği esnasında FRANSIZ GENÇ BALESİ, VİYANA DEVLET BALESİ ve RAMBERT DANS TOPLULUĞU’ndan teklifler almış, okul bitiminde Fransız Genç Balesinin teklifini değerlendirerek, mezuniyet sonrası ustalaşmış çalışmalarına Paris’te adım atmıştır.

Tan Sağtürk, 14 Temmuz 1969 senesinde İzmir‘de dünyaya gelmiştir. 9 yaşlarındayken balet olmaya karar verdi. İlköğretimden sonrasında Orta ve Lise öğrenimini Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir Devlet Konservatuarında tamamladı.

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Yüksek Bale Bölümünden 1990 senesinde mezun oldu.

Eğitimine Fransa’da devam etti. Arkasından Fransız Genç Balesi’nde 1990 – 1991 yılları aralığında bir yıl çalıştıktan sonrasında Fransız Devlet Balesi’ne geçti. 1991 – 1997 yılları aralığında orada çalıştı. Fransız Devlet Balesi’ne giren ilk yabancı, Tan Sağtürk oldu. Fransız vatandaşı da olmuştur. Fransa’da 2500 temsil meydana getiren Tan Sağtürk, oradan ayrılarak 1997 Eylül ayı sonunda İstanbul’a geldi ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde bir yıl baş balet olarak çalıştı. Kuğu Gölü, Uyuyan Güzel adlı klasik eserler ile Ara Danslar –Ara Nağmeler ve Emrivaki adlı Çağıl Balelerde Başrol oynayarak Türk seyircisiyle buluşmuştur.

Tan Sağtürk Bale ve Dans Eğitim Merkezi’ni açtı. İstanbul’da Teşvikiye ve Altunizade’den sonrasında da Ankara, İzmir, Samsun, Diyarbakır, Gaziantep, Mardin, Kıbrıs ve Kayseri’de açmış olduğu merkezlerle bale ve dansın gelişmesine büyük katkı sağlamış oldu.

Kuğu Gölü, Uyuyan Güzel, Ara Danslar, Ara Nağmeler ve Emrivaki yapıtlarda başrol oynayarak, Türk seyircisine klasikler ve çağdaş bale zevki tattırmıştır.

2002 – 2003 sezonunda Antalya Devlet Opera ve Balesi’nde 25 ustalaşmış dansçı ile beraber “Kalp Sesi” projesini gerçekleştirmiştir. “Kalp Sesi” 2004’te İzmir’de sahnelenmiştir.

Sanat başarılarından dolayı birçok kez ödüllendirilmiştir. Bunlardan birisi de “Internasyonal Melvin Jones Ödülüdür”. ABD’dan gönderilen ödül Askeri Müze’de meydana getirilen bir törenle kendisine takdim edilmiştir.

Hususi İstanbul Adıgüzel Güzel Sanatlar Lisesi’nde bir sınıfa 2004 senesinde Tan Sağtürk adı verildi. Türkiye’de bulunan birçok bale etkinliğinde baş dansçı olarak vazife aldı.

2007’de sahneye koyulan “Romantika” adlı müzikalin sanat danışmanlığı ve kareografilerini hazırladı.

“Romantika” adlı müzikalinde oynayan Rus asıllı Alona Ataberk bu sırada tanıştı. Hemen sonra evliliğe ilk adımını attı.

1998 – 2001 yılları aralığında gösterilen “İkinci Bahar” dizisinde başrollerinde Türkan Şoray ve Şener Şen, Yasemin Çonka benzer biçimde meşhur oyuncuların yer almış olduğu dizide oynadı.

Tan Sağtürk 2002 senesinde, Melisa Sözen, Pelin Batu, Toprak Sergen, Şemsi İnkaya ile “İçerideki” adlı filmimizde oynadı.

TV’lerde Biri Bizi Gözetliyor adı programda sunuculuk ve Türkiye’nin Yıldızları, Benimle Dans eder misin, Yok Bu şekilde Dans adlı tv projelerinde Jüri üyeliği ve çalıştırıcılık yapmıştır.

Tv reklamlarında oynadı.

2007 yılının yazında ABD’da kalp ameliyatı geçirdi. Yurtdışında yayınlanmış olan “Yıldızları Sahnelere Serptiler” isminde bir kitabı var. Ve “Çayına Prüvet Yarışı” adlı ikinci kitabını da Türkiye için yazmıştır.

Tan Sağtürk, Temmuz 2009 ayında Rus asıllı Alona Ataberk ile evliliğe ilk adımını attı. Ada (d.2010) isminde bir kızları vardır.

Vazife Almış olduğu Yarışmalar:
– Türkiye’nin Yıldızları
– Biri Bizi Gözetliyor
– Benimle Dans Eder misin
– Yok Bu şekilde Dans

Filmleri :
1998 – İkinci Bahar (Timothy Perkins)
2000 – Büyükada da sürgün
2002 – İçerideki
2005 – Dolunay (Ahmet)
2006 – Selena (Konuk Sanatçı)
2006 – Şöhret Okulu
2007 – Bez Bebek (Hakan)
2009 – Altın Kızlar
2011 – Mavi Barıncak
2013 – Doktorlar (Levent Atahanlı)

Kitapları :
1999 – Yıldızları Sahnelere Serptiler
2003 – Çayına Prüvet Yarışı
2006 – Bale Kitabım / Balenin Büyülü Dünyası
2012 – Ada Bale Gösterisinde Fındıkkıran
2012 – Bale Stüdyosu

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir