Tarih İle İlgili Bilinmeyenler

Bakalım tarih ile ilgili bu tarz şeyleri biliyor musunuz ?

Evet dostlar tarihonline.com sitesi güzel bir uygulama başlatmış ve Tarihle İlgili Bu tarz şeyleri Biliyor Musunuz ? şeklinde bir başlıkla Tarih ile ilgili olarak bilinmeyen noktalara değinmeye başlamış.

Mevzu başlatıldıktan sonrasında site üyelerinin mevzuya katkıda bulunup Tarih ile ilgili bilinmeyen noktaların geliştirilmesi ve bilinmeyenlerin malum haline getirilmesi amaçlanmış.

http://www.tarihonline.com/k162-bunlari-biliyor-musunuz-tarihle-ilgili-.html adresinden ulaşabileceğiniz Tarih İle İlgili Bilinmeyenler mevzusunda ilk olarak şunlar içeriyor ;

12 ciltlik Tarih-i Cevdet eserinin hala günümüz Türkçesine uyarlanamadığını biliyor muyuz? (Kaynak: ORTAYLI İ. Son İmparatorluk Osmanlı, 2006, 36.s.)

Yavuz Sultan Selim’in Mercidabık ve Ridaniye savaşları ile yıkıp topraklarına katmış olduğu Memluk devletinin sanılanın aksine bir Arap devleti değil bir Türk ve Çerkes devleti bulunduğunu biliyor musunuz ? Memluklar köle Türklerin kurduğu bir devletti. Yönetiminde Türkler ve Çerkesler yer alıyordu.

Merhum Necip Fazıl Kısakürek in 1954 lü yıllarda çıkardığı Büyük Doğu mecmuasının bir sayısının kapağında, Osmanlı arması işlemeli sanat eseri bir kumaş resmini yayınlayınca, “padişahlık propagandası yapmak ” şeklinde saçma bir gerekçe ile derginin o sayısının toplatıldığını ve kendisinin de suçlanarak mahkemeye sevkedildiğiniNecip Fazıl’ın mahkemede kendisini suçlayan savcıya oldukça ibretli bir halde:İçinde hakkaniyet işlerine bakılan bu binanın tepesinde aynı Osmanlı arması var Siz de mi padişahlık propagandası yapıyorsunuz?” diye haykırdığını Biliyor muydunuz?

Şimdilik bu kadar devamını tarihonline.com üstünden takip edip, mevzulara katılabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir