Tarihi Olayların Özellikleri

Tarihçi araştırmalarında geçmişte kalan kalıtılar üstünde çalışmak zorundadır. şu sebeple zamanı vakalar tekrarlanamazlar. bu yüzden zamanı vakalar laboratuvarlara taşınamazlar. Sadece günümüz toplumlarını tarihçi bir laboratuvar olarak kullanabilir. günümüz toplumlarını inceleyerek çeşitli yargılara ulaşabiliriz. Mesela ekonomik durumları kötüleşen toplumların kendi rejimlerine yada yöneticilerine karşı isyan ettiklerini sık sık görürüz.

Zamanı olayların açıklanmasında belirli ölçütler kullanılabilir. fakat bunu belli kanunlara bağlamak oldukça güçtür. iktisat de bir toplumsal bilim olmasına karşın kati kanunları bulunduğunu savunur örnek olarak da şu davranışı verir :”Bir toplumda tuz tutarları ne kadar düşerse düşsün tuza olan talep artmaz”.

Zamanı vakalar belli bir coğrafi alan üstünde gerçekleşseler bile sonuçlarıyla oldukça daha geniş bir alanı, hatta dünyayı etkileyebilirler. mesela Fransız İhtilali, Fransa sınırları içinde olmuştur. sadece bu ihtilalin sonucunda; dünyada etkilenmiş hiçbir uygarlık kalmamıştır.

Zamanı vakalar içinde niçin – netice ilişkisi vardır.

Zamanı vakalar meydana geldiği dönem ve toplumun kültürünü yansıtır. O süreci karakterize ederler.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir