Tümce Eş Anlamlısı Nedir? (Tümcenin Eş Anlamlısı)

Yazılışları ve okunuşları değişik olsa da anlamları aynı olan sözcüklere anlamdaş ya da eş anlamlı kelimeler denilmektedir. Eş anlamlı sözcükler; dilimizi iyi konuşmak ve öğrencilerin kendilerini en doğru şekilde ifade edebilmeleri açısından son aşama mühim bir mevzudur. Bu yüzden bilhassa Türkçe derslerinin en mühim konusunu oluşturan anlamdaş sözcükler içinde çoğunlukla aranan başlıklardan birisi de “Tümce eş anlamlısı nedir?” sorusu olmaktadır. Bu yazımızda hem bu probleminin yanıtını detaylı bir halde bulabilecek hem de örnek cümleler ile daha da derinlemesine görme şansınız olacak.

Tümce kelimesinin eş anlamlısı olan sözcük ⇒ Cümle

NOT ⇒ Türk Dil Kurumunun sözlüğünde yer kabul eden ifadeye bakılırsa bu sözcüğün anlamı “Bir yargı bildiren, bir durumu ifade eden genel anlamda çekimli fiille kurulan söz dizisi”dir. Bu anlamı karşılayan sözcüklerden “Cümle” Arapçadan dilimize geçirme edilmiştir sadece “Tümce” sözcüğünün kökeni Türkçedir.

NOT 2 ⇒ Yukarıda da belirttiğimiz benzer biçimde anlamdaş sözcüklerin yazılışları değişik olsa da anlamları aynıdır. Bu yüzden bu sözcükleri bir cümle içinde birbirlerinin yerine kullanmak herhangi bir ifade bozukluğuna yol açmayacaktır. Bu durumu aşağıda yer edinen örneklerde detaylı bir halde inceleyebilirsiniz.

Tümce Eş Anlamlısı Örnekleri

Zarf konusunu işlerken öğretmen tahtaya onlarca örnek cümle yazdı.
Zarf konusunu işlerken öğretmen tahtaya onlarca örnek tümce yazdı.

Tercüman bile bu kadar uzun bir cümleyi anlamakta zorlandı.
Tercüman bile bu kadar uzun bir tümceyi anlamakta zorlandı.

Öğretmenimiz ödev olarak bizlerden yirmi cümle yazmamızı istedi.
Öğretmenimiz ödev olarak bizlerden yirmi tümce yazmamızı istedi.

Anlamdaş kelimeler hakkında daha çok bilgiye ve anlamdaş kelimelerin listesine ulaşmak için “Eş Anlamlı Kelimeler” başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir