Türk Kızılayı Kuruluşu ve Amacı

Türk Kızılayı; dil, din, ırk ayrımı gözetmeden dünyanın değişik vatanlarında organik afetlere ve insan kaynaklı yıkımlara müdahale etmiş, gerekseme sahiplerinin barınma ve beslenme benzer biçimde temel gereksinimlerini karşılamıştır. Filistin, Sudan, Endonezya, Sri Lanka, Kırgızistan, Kosova, Somali, Pakistan benzer biçimde ülkelerde insani yardım faaliyetlerinin yanı sıra refaha yönelik birçok çalışmada da bulunmuştur.

Türk Kızılayı, 2014 senesinde Irak’ta başlamış olan iç karışıklıkların peşinden bölgeye yönelik insani yardım çalışmalarına başlamış, binlerce Iraklının barınma, beslenme ve giyim benzer biçimde temel insani gereksinimlerini karşılamıştır.

Suriye’deki iç harp ve sertlik ortamı yüzünden milyonlarca Suriyeli yurtlarından ayrılmıştır. Üç milyondan fazla Suriyeli de Türkiye’ye sığınmıştır. Kamplarda kalan Suriyeli mültecilerin gereksinimleri devletin ilgili kurumları ve Türk Kızılayının yardımı ile karşılanmaktadır.

Gazze’ye uzun senelerden beri insani yardımda bulunan, kalıcı projelere imza atan Türk Kızılayı, 2008 yılından bu yana yardımlarını tertipli olarak ulaştırmaktadır. Kızılay, Gazze’nin temel insani gereksinimlerini giderirken bölgede su şebekesinin yenilenmesi, tarımsal üretimin canlandırılması benzer biçimde birçok projeyi de hayata geçirmiştir.

Türk Kızılayı,”Musul da Senin Yurdun” kampanyası kapsamında, yardımlarını Irak’a ulaştırmıştır. Musul’a gönderilen 500 tonluk insani yardımın içinde giyim malzemesi, uyku tulumu, temizlik malzemesi, kuru besin (un-makarna), battaniye, çadır ve yatak benzer biçimde birçok araç-gereç mevcuttu.

Türk Kızılayı, Orta Doğu ülkeleri haricinde Afrika’da Somali, Kenya benzer biçimde ülkelerle Güneydoğu Asya’da Arakan Müslümanlarına ve dünyadaki gerekseme sahiplerine insani yardımlarda bulunmuştur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir