Türkiye’deki Yerli Savaş Araçları ve Teknolojik Gelişmeler

Türkiye 2000’li yıllarda ASELSAN, ROKETSAN, TUSAŞ, OTOKAR ve TÜBİTAK benzer biçimde devlet kurumları ve hususi sermayeli müdafa kuruluşları ile birbirinden mühim askerî projeleri hayata geçirmiştir. Bu kurumların projeleri bir taraftan Türkiye’nin başarabileceklerini ortaya koyarken öteki taraftan Türkiye Cumhuriyeti’nin teknolojik dışa bağımlılığının azaltılmasını amaçlamıştır.

» Makalede Neler Var?

 • Kullanılmakta Olan Teknolojiler
  • Altay Türk Tankı
  • Hürkuş (Tip Sertifikalı İlk Türk Uçağı)
  • ANKA (Türk İnsansız Hava Aracı)
  • Yer Gözlem Uydusu GÖKTÜRK
  • TÜRKSAT Uydusu
  • SİHA (Silahlı İnsansız Hava Aracı)
  • ATAK T129
 • Proje Halindeki silahlar
  • TUFAN
  • Ulusal Muharip Tayyare
  • Atak 2
  • HÜRJET
  • Small-GEO Komünikasyon Uyduları
  • Yüksek Yararlı Yük Kapasiteli (YFYK) İnsansız Hava Aracı

ALTAY Türk Tankı

Devletimizde geliştirilmekte olan yeni nesil bir ana muharebe tankıdır. Adını Kurtuluş Savaşı esnasında İzmir’e giren ilk süvari birliklerinin komutanı Fahrettin Altay’ dan alan bu tankın geliştirilmesi çalışmalarına 30 Mart 2007’de Millî Tank Üretim Projesi çerçevesinde başlanmıştır. Altay’ın iki prototipi 15 Kasım 2012’de Türk ve dünya kamuoyuna sunulmuştur. Bu tankın atış ve komuta denetim sistemleri ASELSAN’da, zırh üretimi ve kaplaması ROKETSAN’da ve ana tabanca üretimi MKE’de yapılmış, sayıları yüzü gören öteki alt firmalar da ALTAY’ın üretimine katkı elde etmiştir.

Altay tankı

Projenin sonunda tüm tasarım ve fikrî iyelik haklarına Türkiye Cumhuriyeti’nin haiz olacağı ALTAY, Türkiye’nin yurt dışına teknolojik bağımlılığını azaltacak olması açısından da mühim bir semboldür.

HÜRKUŞ (Tip Sertifikalı İlk Türk Uçağı)

Gece ve gündüz vazife yapabilme kabiliyetine haiz HÜRKUŞ eğitim uçağı ile intibak, aletli uçuş, seyrüsefer, gece ve kol uçuşu eğitimleri yapılabilecektir. HÜRKUŞ-A 29 Ağustos 2013 tarihinde “ilk uçuşunu” başarıyla gerçekleştirmiştir. Proje kapsamında üretilen 2 numaralı prototip uçağın uçuş testleri ise 10 Eylül 2014 tarihinde adım atmıştır.

Hürkuş

HÜRKUŞ, Avrupa Sivil Havacılık Otoritesi’nden Tip Sertifikası alan ilk Türk uçağı olmuştur.

ANKA (Türk İnsansız Hava Aracı)

TUSAŞ mühendisleri tarafınca tasarlanan ve birçok yerli alt yüklenici firmanın da vazife almış olduğu Türk insansız hava aracı “ANKA”nın üretim ve montajı 2010’da tamamlanmıştır. ANKA, kendi kategorisinde dünyanın en iyi operatif sistemi olmayı amaçlamaktadır.

ANKA

Gece ve gündüz, fena hava şartları da dâhil, bulgu, gözetleme, durağan(durgun)/hareketli hedef tespit, teşhis, tanımlama ve takip amaçlı, gerçek zamanlı görüntü istihbaratı görevlerine yönelik geliştirilmiştir.

Türkiye’nin İlk Yüksek Çözünürlüğünde olan Yer Gözlem Uydusu GÖKTÜRK

TSK ile kamu kurum ve kurumlarının görüntü ihtiyacını karşılamak amacıyla bir tane 2,5 m çözünürlüğünde olan görüntü sağlayabilen uydu ve görüntülerin alınacağı, işleneceği ve uydunun kontrolününn yapılacağı bir tane yer istasyonu geliştirme projesidir.

Göktürk uydusu

Türk mühendislerince tasarlanan ve 2012 senesinde meydana gelen fırlatma operasyonu ile vazife yörüngesine yerleştirilmiş olan GÖKTÜRK-2, devletimizde emsalsiz olarak geliştirilen ilk yüksek çözünürlüğünde olan yer gözlem uydusudur. GÖKTÜRK-2’nin tasarımı, üretimi ve kontrol süreçlerindeki tüm mühendislik faaliyetleri millî olarak gerçekleştirilmiştir. GÖKTÜRK-2 tarafınca çekilen görüntüler, Ankara’da bulunan yer istasyonuna indirilmeye başlanmıştır.

TÜRKSAT Uydusu

Türk Telekom ve Alcatel ortaklığı ile Türksat 2A uydusu, 2001’de uzaya fırlatıldı. Türksat 3A iletişim uydusu, 13 Haziran 2008’de yörüngesine yerleştirildi. Türkiye’nin ilk yerli tasarım ve üretim alçak yörünge iletişim uydusu Türksat-3USAT, 2013’te uzaya fırlatıldı.

Türksat

Türksat 4A, 2014’te, Türksat 4B 2015’te fırlatılarak yörüngesine yerleştirildi. Türksat 4B uydusunun kapsama alanında, Avrupa, Asya, Afrika, Orta Doğu ve Türk Cumhuriyetleri yer alır.

Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA)

Etken bulgu, gözetleme ve haber alma uçuşları meydana getiren Bayraktar TB2, elde etmiş olduğu görüntüyü harekat merkezlerine gecikmesiz aktarabilme, cephane taşıyabilme, kendi cephanesiyle hedeflere saldırı edebilme özelliklerine haiz bulunuyor. Havada kalma süresi 27 saati gören, 27 bin 30 fit irtifa rekoruna haiz Bayraktar TB2, 100 kilogram yük taşıyabiliyor.

Bayraktar TB2

Bayraktar TB2, üstündeki sensörlerle gece ve gündüz etkinlik gösterebiliyor. Envanterdeki silahlı ve bulgu amaçlı Bayraktar TB2 sayısı 38’tir. Araçların 26’sı TSK’da, 6’sı Güvenlik Genel Müdürlüğünde, 6’sı da Jandarma Genel Komutanlığında vazife yapıyor.

ATAK T129

Saldırı ve taktik bulgu amaçlı helikopter, Türk Silahlı Kuvvetlerinin gereksinimlerini karşılamak amacıyla yerli imkanlarla üretilmiştir. Saatte 281 km hıza ulaşabilen helikopter 537 km menzile haizdir.

ATAK T129

Asimetrik tabanca montajına uygun yapısıyla her türlü silahın montajına uygun yapıya haizdir. Türk Silahlı Kuvvetleri için 100 tane üretilmesi planlanan ATAK, Azerbaycan, Pakistan benzer biçimde devletler tarafınca da talep edilmiştir.

Özetlemek gerekirse Mevzu Başlıkları

Proje Halindeki Silahlar

 

TUFAN

Elektromanyetik itme gücüyle sesten altı kat daha süratli (saniyede 2000-2500 metre) top mermisi atabilen fırlatma sistemidir. Kontrol aşamasındaki tabanca kısa sürede Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine girecektir.

Tufan

Ulusal Muharip Tayyare (MMU)

2030’lu yıllara kadar F-16 cenk uçaklarının yerini alması planlanmaktadır. TAİ ve BAE Systems Şirketi içinde 2017’de imzalanan anlaşmayla projeye başlanmıştır.

Ulusal Muharip Tayyare (MMU)

ATAK 2

Tamamen millî imkanlarla ATAK helikopterinin tecrübelerinden istifade ederek daha üst düzey saldırı helikopteri olarak tasarlanmıştır.

HÜRJET

Tekâmül jet eğitim uçağı olarak T-38 uçaklarının yerine tasarlanmaktadır.

HÜRJET

Small-GEO Komünikasyon Uyduları

Sivil haberleşmenin yanında askerî amaçlarla da kullanılacak olan uydu TAI tarafınca projelendirilmiştir.

Yüksek Yararlı Yük Kapasiteli (YFYK) İnsansız Hava Aracı

Bulgu, gözetleme, arama kurtarma ve muharip alanlarda kullanılmak için tasarlanmıştır.

YFYK

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir