TYT Türkçe Konuları 2020

Üniversite düşsel kuran yüzbinlerce gencin merak etmiş olduğu hususların başlangıcında Temel Yeterlilik Imtihanı’nda yer edinen Türkçe kontrol mevzuları doğrusu “TYT Türkçe Mevzuları” gelmektedir. Hayallerinizi süsleyen her bölümün yolu Türkçe testinden geçmektedir desek abartmış olmayız. Bu yüzden tercih edeceğiniz bölümler için mecburi olan kontrol grupları kadar Türkçe testine de ehemmiyet göstermeli ve elinizden gelen en iyi performansı sergilemelisiniz.

Hangi sınava girerseniz girin ilk yapacağınız şeylerden birisi sınavda yer edinen mevzuları ve bu konulardan çıkacak sual sayısını öğrenmeniz olmalıdır. Bundan sonraki süreçte ise tavsiyemiz kendinizi değerlendireceğiniz bir tecrübe etme sınavına girmeniz ve çıkacak sonuca nazaran zorlandığınız mevzularla ilgili emek verme planı yapmanız olacaktır. İşte bu süreçte sizlere destek olmak için TYT Türkçe kontrol mevzuları ve TYT Türkçe sual dağılımı tablosunu detaylı bir halde hazırladık.

TYT Türkçe Mevzuları

Anlam Bilgisi

Sözcükte Anlam
Cümlede Anlam
Paragrafta Anlam
Ifade Bozukluğu
Deyim – Atasözü

Dil Bilgisi

Ses Bilgisi
Yazım Kuralları
Noktalama İşaretleri

Sözcük Türleri
İsimİsim Tamlaması
EylemEk EylemEylem Kipleri
ÖdatÖdat Tamlaması
Zamir
Zarf
Edat
Bağlaç
Ünlem

Fiilimsiler
Fiilde Çatı
Sözcük Yapısı
Cümle Çeşitleri
Cümlenin Ögeleri
Kök Bilgisi

* Yukarıda yer edinen TYT mevzu başlıklarına tıklayarak mevzu anlatımlı ders notlarına ve konuların videolu anlatımlarına ulaşabilirsiniz.

TYT Türkçe Mevzu Dağılımı

YKS’nin birinci oturumunda her insanın katılmak zorunda olduğu Temel Yeterlilik Testi’nde Türkçeden 40 sual çıkmaktadır doğrusu TYT Türkçe sual sayısı 40 olmakla beraber bunların çoğunu paragraf oluşturmaktadır. Her yıl meydana getirilen YKS’de mevzu dağımları değişse de averaj olarak Türkçe testinde yer edinen konuların sual dağılımları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Türkçe testinde yıllara nazaran averaj olarak 30 sual anlama dayalı konulardan çıkarken geri kalan 10 sual ise dil bilgisi mevzularından çıkmaktadır. Yıllara nazaran bu sayılar 1-2 bandında değişim gösterebileceğini de ifade edelim.

Sıra TYT TÜRKÇE KONULARI Sual Sayıları
1 Paragraf (Destek Fikir) 8
2 Paragraf (Ana Fikir) 5
3 Dil Bilgisi – Karma Dil Bilgisi 5
4 Cümle Yorumu 4
5 Paragraf (Ifade Teknikleri) 4
6 Paragrafta Yapı 3
7 Sözcükte Anlam 3
8 Yazım Kuralları 2
9 Cümlede Anlam (Karma) 2
10 Cümlede Anlam (Kavramlar) 1
11 Noktalama İşaretleri 1
12 Ses Bilgisi 1
13 Ifade Bozukluğu 1

* Sınava hazırlanırken hangi kaynakları edinmeniz gerektiğiyle ilgili kararsızlık yaşıyorsanız “Paragraf Kitap Önerileri” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR
Paragraf Çözme Taktikleri
TYT Türkçeye Iyi mi Çalışılır?
TYT Türkçe 
AYT Edebiyat

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir