TYT Türkçe Nasıl Çalışılır? Türkçe Dersine Nasıl Çalışılır?

TYT Türkçe Iyi mi Çalışılır?” sorusunun yanıtını bulmaya geldiyseniz sizler de hepimiz şeklinde gelecekle ilgili planları olup bu yönde arayış içerisindesiniz anlamına gelir. Bilhassa lisede okuyan gençlerin yaptıkları planların büyük kısmını üniversite ve seçecekleri bölüm oluşturmaktadır. Zira gelecekteki hayatımızı belirleyen en mühim etkenlerden birisi iyi bir üniversite ve sevdiğimiz bir bölüm olmaktadır.

İyi bir üniversite ve bölüm için de milyonlarca genç arasından kendimizi üniversite sınavlarda göstermeli ve kafi puanı almak gerekmektedir. YKS’de başarı için hangi alanda olursanız olun TYT Türkçe mühim bir kontrol olarak karşımıza çıkıyor. TYT Türkçede başarı göstermiş olan öğrencilerin hedeflerine erişmesi fazlaca daha kolay olmaktadır.

İşte bu yazımızda “Türkçe derslerinde iyi mi başarı göstermiş oluruz? TYT Türkçe testine iyi mi çalışılır?” sorularının cevaplarını sizlere sıralama halinde sunmak istedik.

TYT Türkçe Dersine Iyi mi Çalışılır?

1. TYT Türkçe Emek harcama Planı Hazırla

Ihmal etmeyin ki hiçbir başarı rastlantı değildir, her başarının altında kesinlikle planlı bir emek harcama yatar. Bu yüzden sizlere ilk tavsiyem öteki derslerde de yapacağınız şeklinde kesinlikle Türkçe dersine de bir plan hazırlamanız. Tamamlanmamış olduğunuz ve zorladığınız mevzulara daha fazlaca yer verecek şekilde oluşturacağınız bir plan ile haftanın 3-4 gününü Türkçe dersine ayırmanız son aşama yararlı olacaktır.

2. Mevzu Emek vermesi Yap

Bazı öğrencilerin mevzu emek vermesi yapmadan bilmedikleri mevzularda da kontrol çözdüğünü görmekteyim ki bunun hatalı bulunduğunu derhal vurgulamak isterim. Zira bilhassa gramer kısmına hakim olmadan kontrol çözerek ilerleme sağlamanız mümkün olmayacaktır.

Yaptığınız plana gore öncelikli olarak mevzu emek vermesi yapmış olup sonrasında kontrol odaklı ilerlemeniz en sıhhatli emek harcama biçimi olacaktır. Mevzu emek vermesi sonrasında kontrol çözümünü uzun bir süre sürdürmeli, yanlış sayınız azalmıyorsa mevzu tekrarı yapmanızı tavsiye ederim. Sınavda görevli olduğunuz mevzuları “TYT Türkçe Mevzuları” başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Lise öğrenimi süresince Türk Dili ve Edebiyatı derslerinde görmüş olduğunuz gramer mevzularından TYT’de görevli olduğunuzda lise derslerine ehemmiyet vermenizi, derslerde gördüğünüz gramer mevzularını not almanızı da tavsiye ederim.

3. Özet Notlar Çıkarın

TYT Türkçe testinde görevli olduğunuz Türkçe gramer mevzuları sayısal olarak fazla olmakla beraber içinde ne olduğu de kafa karıştırıcı olabilir. Bunun önüne geçmek ve hızlıca hatırlatmalar yapmak adına mevzu emek vermesi yaparken kısa kısa notlar tutmanın yararını fazlasıyla görebilirsiniz.

Kısa kısa notlar tutmanın en büyük yararını yeniden çalışmalarını hızlandırmak ve sıklaştırmak istediğinizde görebileceksiniz. Böylelikle yeniden yaptığınız tüm mevzuya değil mevzunun kilit noktalarına hızlıca göz atabilirsiniz.

Son olarak ihmal etmeyin ki sözel dersler için en verimli emek harcama metotlarının başlangıcında not olarak çalışmak gelmektedir. Not alırken mevzuyu olduğu şeklinde değil de kendi kavrayış tarzınıza gore almanız buradaki verimi arttıracaktır.

4. TYT Türkçe Testi Çözün

Mevzu emek vermesi yapmak Türkçe dersi için mühim fakat bundan daha önemlisi de mevzu çalışmasından sonrasında TYT Türkçe testi çözmektir. Oldukça sayıda ve zamana yayılmış kontrol çözümleri yapılmadan bu derste başarı göstermiş olmak pek ihtimaller içinde bir durum değildir. Mevzu çalışmalarının akabinde haftalık çalışmalarınızın büyük kısmını kontrol çözümüne ayırmalı ve yaptığınız yanlışlara yeniden dönerek ilgili konudaki eksikliğinizi gidermelisiniz.

5. Her Gün Paragraf Sorusu Çöz

TYT Türkçe dersinin sual dağılımlarını incelerseniz büyük bir kısmının paragrafa ilişik bulunduğunu derhal fark edersiniz. Bu yüzden kontrol çözümlerimizi paragraf üstüne yoğunlaştırmak buradaki önceliklerimizden olmalı.

Daha ilkin anlattığım “Paragraf Çözme Taktikleri“nde belirttiğim şeklinde paragraf haftanın belli günlerinde oturulup 100 testi çözülecek bir mevzu değil. Paragraftaki en büyük başarı, zamana yayılmış tertipli çalışmayla gelir. Bu yüzden her gün minimum 15-20 paragraf testini çözmeden yatmamayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Zaman içinde yalnız TYT Türkçe testinde değil öteki testlerde de başarı oranınızın arttığını ve zamanı daha verimli kullandığınızı görmüş olacaksınız.

6. Türkçe Tecrübe etme Testi Çöz

Çalışmalarınızın arasına belli aralıklarla denemeler serpiştirmeniz, ilerlemenizi görmeniz açısından sizlere mühim ipuçları sunacaktır. Hem de denemelerdeki yanlışlarınız hangi mevzu başlıklarına ağırlık vermeniz açısısın da fazlaca mühim.

Denemelerin bu mantığını ve yararını bilmeyen talebe yoktur diye düşünüyorum fakat bir de aslen gözden kaçırdığımız bir başka faydası ise vakit mevzusunda bizlere katacaklarıdır. Bunu da sonraki maddede ele almak isterim.

7. TYT Türkçe Testinde Süratli Ol

YKS’de Türkçe testinde yüksek netler yapmak kadar bunu ne kadar süre harcayarak yaptığınız da son aşama mühim bir nokta. Yüksek sayıda yapacağınız netlerdeki vakit kaybı sizi öteki derslerde aşağıya çekeceğinden Türkçe şeklinde belirleyici testlerde hızlanmak fazlaca mühim bir mevzu.

Yukarıda da anlattığım şeklinde vakit mevzusu eleştiri bir ehemmiyet taşıdığından TYT Türkçe denemesi çözerek hızlanmaya da çaba edin. Türkçe denemelerini vakit tutarak çözmek ve her denemede daha da hızlanma hedefleri koymak son aşama yararlı olacaktır. Ihmal etmeyin, sınavda Türkçe testini en kısa sürede en yüksek netle yapanlar başarıya daha yakın olacaktır.

8. TYT Türkçenin Başarı Reçetesi: Kitap Oku

Bildiğiniz şeklinde üniversite sınavlarında yalnız Türkçe testleri değil, öteki birçok ders testi de anlamaya dayalı sorulara dayanmaktadır. Bu yüzden başta paragraf olmak suretiyle birçok mevzuda başarı göstermiş olmak süratli bir halde okumak ve bu tarz şeyleri çözümleme etmeye bağlıdır.

YKS mantığını azca fazlaca anlayan yukarıdaki sonuca derhal ulaşacaktır. Fakat burada daha ön plana çıkan sual öğrencilerin süratli okuma ve anlama enerjisini iyi mi geliştireceği olmaktadır. Bunun için artık dilimize pelesenk olmuş şu sözleri tekrarlamak isterim: Kitap okuyun!

Sınava artık seneler değil aylar kalmışken kitap okumaya karar verdiyseniz hevesinizi kırmak istemem fakat sanki birazcık geç kaldınız şeklinde. Yukarıda ifade ettiğim şeyler kitap okuma alışkanlığı olanlar içindi. Yoksa son aylarda kendinizi imtihan için kitaba vermenin katkısı mevzusunda tartışabiliriz. Benim tavsiyem gene geç olsa da liseye adım atar başlamaz kitap okumaya başlamanız ve bunu alışkanlık haline getirmenizdir. İşte yıllara yayılan bu alışkanlık sizlere başarı olarak dönecektir.

Peki sınava aylar kaldı kitap okumayı sıklaştırmalı mı yoksa tamamen bırakmalı mı? Her ikisine de hayır demekle beraber her gün vaktinizi fazlaca almayacak şekilde okumaya ve keşfetmeye devam derim ben.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR
Paragraf Çözme Taktikleri
Paragraf Kitap Önerileri
TYT Türkçe 
AYT Edebiyat

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir