Uday Shankar

Uday Shankar Biyografisi

Hindistan’da çağıl dansın öncüsü olarak malum dansçı ve koreograf. Batı kökenli çağıl dans tekniklerini Hindistan’a ilişik mahalli öğeler ile başarıyla birleştirmeyi başarmış olan Shankar, pek fazlaca otorite tarafınca 20. yy’ın en başarıya ulaşmış dansçı ve koreograflarından birisi olarak gösterilmektedir.

Uday Shankar, 8 Aralık 1900 tarihinde, Udaipur, Rajasthan, Hindistan’da dünyaya geldi. Babası Shyam Shankar, Jhalawar’da çalışan başarıya ulaşmış bir dava avukatı olan Shankar’ın ailesi, Bangaleş kökenliydi.

Babasının işi ve almış olduğu eğitimler sebebiyle devamlı yurt haricinde olması sebebiyle amcasının Nasratopur’da bulunan evinde anası ve kardeşleri ile birlikte büyüyen Shankar, 18 yaşlarındayken, daha iyi bir eğitim alabilmesi için Mumbai’ye yerleşti ve burada J.J. Sanat Okulu ve Gandharva Mahavidyalaya Enstütüsünde sanat ve dans eğitimi aldı. 1920 senesinde ise babasının yanına, Londra’ya taşınan Shankar, şehrin köklü sanat okullarından Royal College of Art’da eğitimine devam etti.

Her ne kadar Hindistan’ın mahalli dansları ile ilgili resmi bir eğitim almamış olsa da, Shankar bu mevzuda doğuştan yetenekliydi. Avrupa’da kalmış olduğu süre içinde batı ve Hint danslarının yapısını birleştirerek hi-dance adında olan yeni bir biçim oluşturmayı başardı.

Otantik Hint danslarını çağıl bir forma kavuşturmayı amaçladığı sırada, efsanevi Rus balet Anna Pavlova ile tanışan Shankar, Pavlova yardımıyla amaçladığını yapma imkanı buldu. Ortalama bir buçuk yıl süresince Rus baletle birlikte çalışan genç dansçı, bu süre içinde Hint danslarını temel alan bale gösterileri sahneye koymayı başardı.

Pavlova ile olan birlikteliğinin sona ermesinin arkasından Paris’e taşınan Shankar, burada Avrupa’nın ilk Hint Dansları Topluluğu’nu kurdu. 1931 senesinde, Paris’de bulunan Champs-Elysees Theatre’da ilk gösterisini gerçekleştiren meşhur dansçı, bundan kısa bir süre sonrasında Avrupa’nın tamamını ve ABD’yı kapsayan yedi senelik bir tura çıkarak sanatını insanlara tanıttı.

1938 senesinde Hindistan’a geri taşınan Shankar, burada açmış olduğu kültür merkezi yardımıyla ileriki yıllarda üne kavuşacak olan pek fazlaca oyuncu ve dansçıyı eğitme fırsatı buldu. 1942 senesinde, maddi yetersizliklerden dolayı kültür merkezini kapatmak mecburiyetinde bırakıldı ve 1948 senesinde, tek beyazperde filmi olan Kalpana’yı çekti.

1942 senesinde Amala Shankar ile evlenen Uday Shankar, bu evlilikten Mamata ve Ananda adlı iki çocuğa haiz oldu. Shankar, 26 Eylül 1977 tarihinde hayata gözlerini yumdu.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir