Uğur Başar

Uğur Başar Biyografisi

18 yaşlarındayken Şerif Yüzbaşıoğlu Orkestrası’nda ustalaşmış müzik hayatına başladı.

Uğur Başar, 1947 senesinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Selçuk Başar isminde abisi ve Asuman Başar isminde bir kız kardeşi vardır.

Uğur Başar, 18 yaşlarındayken Şerif Yüzbaşıoğlu Orkestrası’nda ustalaşmış müzik hayatına başladı. İstanbul Gelişim Orkestrası 1968 senesinde abisi Selçuk Başar tarafınca kuruldu. Orkestrada Sükan Tangüden, Asım Ekren, Selçuk Başar, Zerrin Özer, Garo Mafyan, Uğur Başar ve Yalçın Ateş şeklinde adlar yer aldı. Hemen sonra Neco, Attila Özdemiroğlu, İhsan Kayral, Robert, Şenay Yüzbaşıoğlu, Berna Doyran, Fatih Erkoç, Erdal Kızılçay, Fahir Atakoğlu, Onno Tunç, Cengiz Teoman, Atilla Şereftuğ ve Ajda Pekkan şeklinde adlar orkestrayla çalıştı.

İlerleyen yıllarda Selçuk Başar’la 1980 başlarında İstanbul Gelişim Stüdyosu’nu açarak birçok sanatçının albümlerinde besteci, aranjör ve icracı olarak katkıda bulunmuş oldu.

1969-1970 kış sezonunda 23 kişilik büyük İstanbul Gelişim Orkestrası olarak Şan Tiyatrosu’nda sahneye çıktılar. 70’li yılların ortasında gruba solist olarak Zerrin Özer dahil oldu.

Hemen sonra dağılan grup, 1991 senesinde Neco, Garo Mafyan, Selçuk Başar, Burcu Güneş, Attila Özdemiroğlu, Ayşen Tan ve Asım Ekren ekibiyle Günay Tuncel’in Günay Restaurant‘da sahneye tekrardan çıktı. Topluluğun son ekibine ise Zerrin Özer‘de solist olarak katıldı. 1997 senesinde Demet Tuncer de Gelişim Orkestrası’nın bir dönem solistliğini yapmış oldu.

İstanbul Gelişim Orkestrası; Garo Mafyan, Attila Özdemiroğlu, Selçuk Başar, Uğur Başar şeklinde usta müzisyenlerin aralarında bulunmuş olduğu orkestra üyeleri, “Müzikalite” sloganıyla Ajda Pekkan, Sezen Aksu, Fatih Erkoç, Erol Evgin, Neco, Sezen Aksu, Timur Selçuk, Zülfü Livaneli şeklinde Türkiye’ye pek fazlaca sanatçının yetişmesine öncülük ederek pop müzik piyasasına sayısız isim kazandırdı.

2004 senesinde oluşturduğu 50 kişilik senfonik orkestrayla Parkorman’da görkemli bir 35’inci yıl konseri verdi.

Halen İstanbul Gelişim Pop ve Jazz Combo orkestralarının yöneticiliği yapmaktadır.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir