Uğur Dündar

Uğur Dündar Biyografisi

15 Eylül 1943 tarihinde İstanbul’un Silivri ilçesi Akören Köyü’nde doğan Uğur Dündar, lise eğitimini Vefa Lisesi’nde tamamladı. Lisans eğitimini ise, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü’nde meydana getiren Dündar, 1970 senesinde TRT‘nin açmış olduğu sınavları kazanarak tv prodüktörü ünvanıyla göreve başladı.

Gene 1970 senesinde İngiltere’de BBC’nin “Televizyonda Yapım-Yönetim” kursuna katıldı. Türkiye’ye döndükten sonrasında TRT’de; yapımcı, yönetmen, sunucu olarak değişik tv programlarına imza atan Dündar, “dram ve çocuk yapımları” haricinde derhal her türlü TV programlarına imza attı. İlk seneler sırasıyla “Yaşadığımız Günler” ve “İşte Yaşam” adlı oldukca sevilen magazin programlarını hazırlayıp sundu. Sonrasında “Günler Geçerken” adlı yapımla gösterim yaşamını sürdürdü. Bu programla 1978‘de “Sedat Simavi Vakfı Ödülü“nü kazanmıştır.

Sonraları, İstanbul ve Marmara Üniversiteleri’nde “Tv Programcılığı” derslerine lisansüstü hocalık yapmış oldu.

TRT’de ortalama 20 yıl devam eden kariyerine, programında verdiği bir haber dosyasına sıkıdüzen uygulanması sebebiyle son veren Uğur Dündar, böylece hususi televizyonculağa adım atmış oldu. Bununla beraber Özgürlük Gazetesi yazarı olan Uğur Dündar, vatanımızda soruşturmacı tv gazeteciliğini başlatan ilk yayıncı oldu. 1992 senesinde gösterim hayatına süregelen “Arena” programı, Dündar’ın hayatındaki kim bilir en büyük adımı idi. “Arena”nın yayına girmiş olduğu günden itibaren adı bu programla anılmaya başlandı. Programın çekimleri ve röportajları esnasında Uğur Dündar ve ekibi kimi süre tartaklandı, kimi süre ise gözaltına alındı.

Uğur Dündar, Türk televizyonculuğunda bir ilk olan Arena Haber Programını kontakt uzmanı Prof. Dr. Haluk Şahin ile 1992 senesinde Show TV‘de başlattılar,1995’te Kanal D‘ye geçti. 2000 senesinde Yıldız TV‘de Haber Genel Gösterim Yönetmeni oldu. 2001-2002 yıllarında ise Atv ve Sabah Gazetesi‘nde çalıştı. Peşinden yine Kanal D‘ye geçti. Uğur Dündar son olarak Yıldız Tv.de Haber Genel Gösterim Yönetmenliği görevini sürdürdü ve ana haber bülteni sundu.

Bir süre Fenerbahçe Spor Kulübünde yöneticilik meydana getiren Uğur Dündar, başkan Aziz Yıldırım‘la anlaşamayınca buradaki görevinden de ayrıldı.

2 Sedat Simavi Ödülü, birçoğu Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden olmak  suretiyle 100’ü aşkın  başarı  ödülü

aldı. Ulusal platformdaki bu ödüllerin yanı sıra “Arena” ve Uğur Dündar, 1997 Berlin Tv Festivali’nin “Onur Konuğu” oldu. Dündar ve ekibi, Organ Mafyası araştırmasıyla da Türkiye Tv tarihinde ilk kez “The New-York Festivals“de “Finalist Award” ödülünü, ek olarak Washington’daki “Internasyonal Araştırmacı Gazetecilik Konsorsiyumu-ICIJ“den “Başarı Ödülü“nü aldı.

Gazeteci Nedim Şener, Uğur Dündar’ın yaşamını özetleyen “Uğur Dündar İşte Hayatım” adlı bir kitap yazmıştır.

Uğur Dündar, Aydın Doğan‘ın Yıldız TV’yi Doğuş Grubu’na satmasının peşinden 2011 senesinde Yıldız TV‘den ayrılmıştı. 14 Mayıs 2012 tarihinden itibaren Sözcü Gazetesi‘nde yazılar yazdı ve köşe yazarlığı yapmış oldu. Halk TV’de “Halk Arenası” programını hazırlayıp sundu. Yapmış olduğu programlarla sayısız ödülün sahibi oldu.

Uğur Dündar, 1989 yılı Türkiye Güzeli ve manken Yasemin Baradan ile 1993’te evliliğe ilk adımını attı ve 3 evladı oldu. İlk evlatları Bora Uğur (d.1999) ve İkizleri Damla ile Bartu (d.15 Mayıs 2002) adındadır.

Uğur Dündar, Halk TV’­de “Halk Are­na­sı” prog­ra­mı ve Sözcü Gazetesi‘nde köşe yazarlığı yapmış oldu. 1 Nisan 2019 tarihinde Halk TV’­den ayrıldı.

Uğur Dündar, 5 Nisan 2014 tarihinde Sözcü Gazetesi‘nde yazdığı bir köşe yazısında, eski bakan Binali Yıldırım‘a hakaret etmiş olduğu iddiasıyla oluşturulan mahkeme sonucunda 9 Ekim 2015 tarihinde 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı. Uğur Dündar’ın daha evvelde 3 aydan fazla hapis cezası almamış olması ve yine kabahat işlemeyeceği yönünde kanaat oluştuğunu açıklayan mahkeme cezayı erteledi ve 1 senelik denetim süresi belirledi.

1 Nisan 2019 tarihinde Halk TV’­den ayrılan Uğur Dündar 2019 kasım ayından itibaren Demokrasi Arenası programıyla TELE 1 ekranında olacak.

Rol almış olduğu filmler yada diziler:
1975 – İşte Yaşam (Görevi: Uğur Dündar)
1999 – Yılan Hikayesi (Görevi: Uğur Dündar)
2000 – Üvey Baba (Görevi: Uğur Dündar)
2009 – Benim Annem Bir Melek (Görevi: Uğur Dündar)
2010 – Dersimiz Mustafa Kemal Atatürk (Görevi: Uğur Dündar)

Kitapları :
1995 – Haramzade, Uğur Dündar, Haluk Şahin
2006 – Haramzadenin Dönüşü, Uğur Dündar, Haluk Şahin
2010 – İşte Hayatım, Uğur Dündar, Nedim Şener
2012 – İyi Uykular Sayın Izleyiciler
2013 – Yalandan Kim Ölmüş, Uğur Dündar, Orhan Baykal

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir