Ülkü Adatepe

Ideal Adatepe Biyografisi

Mustafa Kemal ATATÜRK‘ün en ufak içsel kızı. Bebekliğinden 6 yaşına kadar Mustafa Kemal Atatürk’ün yanında Çankaya Köşkü’nde yaşamıştır.

Ideal Adatepe, 27 Kasım 1932 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Anası Selanikli Vasfiye Hanım; Mustafa Kemal Atatürk’ün anası Zübeyde Hanım’ın evlatlık kız evladıdır. Ideal’nün babası ise Fransızca öğretmeni ve Gazi Orman Çiftliği’nde gar şefi Mehmet Tahsin Çukurluoğlu’dur.

Mustafa Kemal Atatürk’ün anası Zübeyde Hanım tarafınca evlatlık olarak alınıp büyütülen Ideal’nün anası Selanikli Vasfiye Hanım, Zübeyde Hanım ile Selanik‘ten İstanbul‘a, sonrasında da beraber Ankara‘ya geldiler. Vasfiye Hanım, Zübeyde Hanım 14 Ocak 1923 tarihinde ölünce de Mustafa Kemal Atatürk’ün kız kardeşi Makbule Atadan‘ın yanında kalmıştır. Hemen sonra Mustafa Kemal Atatürk kendisini Gazi Orman Çiftliği’nde istasyon şefliği meydana getiren Mehmet Tahsin Bey’le evlendirdi. Vasfiye Hanım’ın doğan kız çocuğuna, Mustafa Kemal Atatürk daha yüzünü görmeden “Ideal” adını koymuştur. Ideal büyüdükçe Mustafa Kemal Atatürk’ün ona olan sevgisi de büyümüş; onu yurt gezilerinde yanında götürmeye adım atmıştır.

Senelerce ilköğretim birinci sınıflarda okutulan meşhur Alfabe‘nin kapağında Mustafa Kemal Atatürk’ün isteği üstüne Mustafa Kemal Atatürk’ü küçük Ideal’ye harfleri öğretirken gösteren resimleri yer aldı.

Ideal altı yaşlarındayken içsel babası Mustafa Kemal Atatürk öldü. Sonraki dönemde eğitimini İstanbul Amerikan Kız Koleji’nde tamamlamadı. Genç yaşta evliliğe ilk adımını attı.

İlk evliliğini 1948 senesinde 16 yaşlarındayken, Mustafa Kemal Atatürk’ün bir öteki içsel kızı olan Sabiha Gökçen‘in amcasının oğlu olan üsteğmen ve ondan sonra Kastamonu Milletvekili olan Kurtarılışı Doğançay ile yapmış oldu. Başkasına aşık olunca boşandı.

İkinci evliliğini 1962 senesinde Musevi yağ tüccarı Yeşua Bensusen ile yapmış oldu. Basın ve “devrim”in bekçileri Ulusal Türk Öğrenci Birliği ve Mustafa Kemal Derneği bu evliliğe karşı ayağa kalkar, protesto gösterileri düzenler.

Mustafa Kemal Atatürk’ten Ideal’ye intikal eden hakların kendisinden alınmasını istemekle yetinmez, okul kitaplarından Mustafa Kemal Atatürk ile Ideal’nün anlatıldığı tüm bölümlerin çıkarılmasını da isterler.
Mustafa Kemal Derneği Başkanı Muhtar Kumral,

“Mustafa Kemal Atatürk’ün içsel kızının bir Yahudi genciyle evlenmesi tüm Türk halkında güçlü bir memnuniyetsizlik yaratmıştır. Biz bunu protesto ediyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün kızını örnek alan birçok genç kız yabancı gençlerle evlenme arzusu göstermekteler,”

diyerek tepkisini dile getirdi.

Kampanyanın basındaki ayağını ise Özgürlük, Gece Postası ve Yeni Sabah götürmektedir. Tepkileri manşetlerden veren gazetelerin yer verdiği okuyucu mektuplarında Ideal ve Yahudi eşinin vatandaşlıktan çıkarılması, memleketten kovulması bile istenmektedir. Çiftle konuşan Özgürlük, röportaja “Ideal bu izdivacı düzgüsel görüyormuş” başlığını uygun bulur.

Tepkiler üstüne Yeni Sabah ’a konuşan Yeşua Bensusen kendisini şu şekilde savunmaktadır:

“Türk vatandaşıyım, vatanî görevimi şerefli Türk ordusunda yaptım. Memleket için gerekirse kanımı akıtabilirim. Her Türk genci benzer biçimde Mustafa Kemal Atatürk’e son aşama bağlıyım, içimdeki Mustafa Kemal Atatürk sevgisi sonsuzdur, Mustafa Kemal Atatürk’ün hatırasını yaşatabilmek, Ideal’yü mutlu kılabilmek amacıyla elimden gelen gayreti göstereceğim.”

Fakat yetmez. Sonunda Yeşua Bensusen adını Yaşar Bensu olarak değiştirdiğini bile açıklar.
Ideal’ye bu evlilikten sonrasında uzun seneler yok muamelesi yapılır.

(Bu yazıda Ideal Adatepe’nin Yeşua Bensusen’le evliliğiyle ilgili anlatılanlar ve alıntılar Toplumsal Tarih Dergisi ’nin 2008 Ağustos sayısında piyasaya çıkan Rıfat N. Bali’nin “Mustafa Kemal Atatürk’ün Içsel Kızı Ideal- İkinci Birlikteliği ve Yarattığı Tepkiler” makalesinden alınmıştır.)

Üçüncü evliliğini ise işadamı Öke Adatepe ile yapmış oldu.

Ideal Adatepe, 1 Ağustos 2012 tarihinde TEM otoyolunun Sakarya-Akyazı yolu üstünde geçirdiği trafik kazasında 80 yaşlarında yaşamını yitirdi.

Birliktelikleri :

1.eşiyle olan evliliği : 1948 senesinde 16 yaşlarında iken Kurtarılışı Doğançay ile evliliğe ilk adımını attı. 13 yıl evli kaldılar. 1961 senesinde boşandılar. Bu ilk evliliğinden “Ali Kemal” ve “Ahmet Kemal” isminde iki adam çocuk sahibi oldu.
2.eşiyle olan evliliği : 1962 senesinde Yeşua Bensusen ile evliliğe ilk adımını attı.
3.eşiyle olan evliliği : Güvenilir Öke Adatepe ile evliliğe ilk adımını attı.

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir