Ümit Aktan

Umut Aktan Biyografisi

Spor Spikeri, Spor Yorumcusu, Gazete Yazarı

Umut Aktan, 21 Ocak 1949 tarihinde Aydın Nazilli’de ailesinin tek evladı olarak dünyaya gelmiştir. Tam adı Umut Yusuf Aktan’dır.Anası Mualla Karabay’dır. Dokuz yıl Galatasaray Lisesi’nde yatılı okudu. Lise yıllarından itibaren futbola başlamış ve Galatasaray altyapısına girmiştir. Okul takımında dört yıl futbol oynayıp, Galatasaray’ın genç takımda da iki yıl kaptanlık yapmış oldu. Sadece sakatlanması sebebiyle futbol yaşamı erken bitmiştir.

Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne gitmek istemesine karşın, babasının ısrarı ile hemen hemen açılmış olan Marmara Üniversitesi gazetecilik kısmına girerek orada okudu.

TRT imtihanlarına girip kazanınca, 1972 senesinde TRT’de spor spikerliğine başladı. Ek olarak çeşitli spor programlarında sunuculuk yapmış oldu. 17 Şubat 1973 tarihinde İnönü Stadında oynanan Vefa-Mersin İdman Yurdu müsabakasını anlatarak ilk maç spikerliğini yapmış oldu.

1975 senesinde Son Havadis gazetesinin spor servisinde çalışırken Türkiye Spor Yazarları Derneği ‘ne üye oldu. Yeni Yüzyıl gazetesinde de spor servisi müdürlüğü yapmış oldu.

22 Nisan 1993 tarihinde gösterim hayatına başlamış olan TGRT (Türkiye Gazetesi Radyo Televizyonu) kuruluşunda vazife aldı ve burada maç yayınlarını söyledi. Sonrasında da TGRT’de spor ve yarışma programları sundu. 1997 senesinde TGRT’nin spor müdürlüğüne getirildi. Kanal 6’ya aktarma olduktan sonrasında “Haydi Maça” adlı programı sunmaya başladı. Kanal 6’dan Kanal A’ya geçtikten sonrasında da “Haydi Maça” programını 2009 yılına kadar devam ettirdi.

TGRT Haber’de piyasaya sürülen Futbol Gecesi adlı programda yorumculuk yapmış oldu. Ek olarak Tercüman,Yeni Şafak ve Türkiye gazetelerinde köşe yazarlığı yapmıştır.

Umut Aktan’ın her yıl tatilini geçirdiği Bodrum’un Turgutreis Beldesi’nde bir yazlığı vardır.

Birliktelikleri :

1.eşi: ?
2.eşi: ?
3.eşi: Üçüncü evliliğinden “Enkidu” (d.1981) isminde oğlu vardır.
4.eşi: ?
5.eşi: Umut Aktan, 3 Kasım 1991 tarihinde oyuncu Selin Dilmen ile evliliğe ilk adımını attı. 1999 senesinde boşandı. 1995 doğumlu Dilara isminde bir kız evlatları var.
6.eşi: ?
7.eşi: 2007 senesinde Gökyüzü Küçükşahin ile evliliğe ilk adımını attı.

Kitapları :

– Futbol Adam Oyunu
– Büyüteç
– Spikeriz Diye

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir