Ümit Meriç

Umut Meriç Biyografisi

Cevdet Paşa’nın Cemiyet ve Devlet Görüşü ve Babam Cemil Meriç adlı eserleri ile tanınan Türk sosyolog, yazar ve düşünür. Türkiye’nin yetiştirdiği en kıymetli düşünürlerden Sosyolog Cemil Meriç’in kız evladıdır.

Umut Meriç, 16 Aralık 1946 tarihinde, İstanbul’da dünyaya geldi. Babası meşhur düşünür ve sosyolog Cemil Meriç, anası ise tarih öğretmeni Fevziye Meriç’ti. Babasının, hemen hemen Umut Meriç sekiz yaşlarındayken gözlerini kaybetmesi üstüne ona bilimsel niteliği olan hayatında genç yaşlardan itibaren yardım eden Umut Meriç, babasının asistanları ile birlikte meşhur sosyoloğun düşüncelerini kaleme almasına yardım etti ve bu zamanda ülkenin önde gelen ilim adamları ile tanışma fırsatı elde etti.

Çamlıca Kız Lisesi’nden mezun olmasının peşinden İstanbul Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı kısmına kaydolan Meriç, burada üç yıl süresince eğitim aldıktan sonrasında bölümünü değiştirerek sosyolojiye geçti. Aynı üniversitenin sosyoloji bölümünden mezun olmasının peşinden, 1969 senesinde, gene İstanbul Üniversitesi’nde sosyoloji asistanı olarak vazife halletmeye başlad.

19692000 yılları aralığında bilimsel niteliği olan kariyerine devam eden Umut Meriç, 2000 senesinde profesör ünvanıyla üniversiteden emekli oldu. Başlıca eserleri Cevdet Paşa’nın Cemiyet ve Devlet Görüşü ile Babam Cemil Meriç oldu, ek olarak Sosyoloji Konuşmaları adlı eserin derleyicisi olarak karşımıza çıktı.

Umut Meriç, bununla beraber babasının yaşamını da filme alan yönetmen Aziz Yazan ile evlidir ve çiftin Fevziye Hazal isminde bir evlatları bulunmaktadır.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir