Ümit Sayın

Umut Sayın Biyografisi

Türk Pop Müziği’nde birçok başarıya ulaşmış bölüme imza atmış müzisyen, beste ve söz yazarı.

Umut Sayın, 26 Nisan 1970‘de İzmir‘de dünyaya geldi. İlk ve orta öğremini İzmir’de tamamladıktan sonrasında Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İktisat Kısmı’nde eğitimine devam etti. Sadece müzik kariyeri için hemen sonra bu kısmı yarıda bıraktı.

Umut Sayın’nın yaşamını değiştiren vaka 1990 senesinde Sezen Aksu‘nun İzmir’de verdiği bir konser esnasında değişti. Sahneye çıkarak Sezen Aksu’ya bir parçada birlikte rol alan Umut Sayın, hemen sonra meşhur sanatçıdan vokalisti olması için teklif aldı. İstanbul’a ulaştıktan sonra bir süre Timur Selçuk‘tan klasik gitar eğitimi aldı. Fuat Güner‘in stüdyosunda 2 yıl çalışan sanatçı, 1991 senesinde ilk bestelerini halletmeye başladı. Ayrıca bazı stüdyo vokalleri ve reklam müzikleri için çalıştı.

Stüdyoda vokal ve reklam müziği emekleri esnasında tanıştığı Ozan Çolakoğlu hemen sonra birçok projede yer aldı. 1992 senesinde Harun Kolçak ve Sezen Aksu’ya vokalistlik icra eden Umut Sayın, aynı dönem Deniz Arcak‘ı şöhrete kavuşturan “Zehir Ettin” ve “Vurur” adlı parçaların söz ve müziklerini yazdı. 1993 senesinde Ajda Pekkan‘a vokalistlik halletmeye başladı. Aynı yıl Emel Müftüoğlu, Leman Sam, Hakan Peker, Seden Gürel ve Burak Kut için söz ve besteler yapmış oldu.

1994 senesinde Tarkan‘ın “A Acayipsin” adlı albümünde yer edinen “Dön Bebeğim” ve “Gitme” adlı parçalarını yazdı. İzel, Yeşim Salkım‘ın albümlerindeki parçalardan bazıları ve Pınar Aylin‘nin çıkış yapmış olduğu “Sen Gidip De” adlı parçalar da gene sanatçıya aittir.

19941995 yılları aralığında Tarkan’a vokalistlik yapmış olduğu dönemde kendi albüm çalışmalarına başladı. 1996 senesinde “Hicran” adlı ilk albümünü piyasaya çıkardı. Albümde yakın arkadaşı olan Ozan Çolakoğlu ile çalıştı. 1997 ve 1998 yıllarında Aşkın Nur Yengi, Deniz Seki, Asya, Bengü, Gökhan Tepe ve Zeynep Dizdar için birçok beste ve söz emek vermesi yapmış oldu.

1998 senesinde babasını kaybettikten sonrasında 1999 senesinde ikinci albümü “Ben Doğal olarak Ki” müzik marketlerdeki yerini aldı. 2000 senesinde İstanbul Plak ile olan anlaşmasını bitiren sanatçı, bu dönem bestelerinin hakları için Sony Müzik ile anlaştı. 2004 yılına kadar müziğe ara verdikten sonrasında dönüş yaparak “Mai” albümünü yayınladı.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir