Ünal Aysal

Ünal Aysal Biyografisi

Galatasaray Spor Kulübü başkanı.

Ünal Aysal, 2 Haziran 1941 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Askeri doktor babası Manastırlı (Makedonya), anası ise Selanik’lidir. İlkokulu Anadolu’nun 4 ilini dolaşarak geçirdi. Son olarak “İstanbul Çapa İlkokulu’ndan 1952 senesinde mezun oldu. İlkokuldan sonrasında 1952 senesinde girmiş olduğu Galatasaray Lisesinden 1960 senesinde mezun oldu. Lise yıllarında 6 yıl kürek sporu yapmış oldu.

Lise sonrası İstanbul Hukuk Fakültesi’ne girdi. Üniversitedeyken para kazanmak için çeşitli işler yapmış oldu. THY’de bilet sattı, TRT Radyo’da spikerlik yapmış oldu, Migros’ta çalıştı. Kendi ayakları üstünde durmasını öğrendi babasından para isteyebilecekken istemedi. İstanbul Hukuk Fakültesi’nde iki yıl okuduktan sonrasında İsviçre’nin Neuchatel (Nöşatel) Üniversitesi’ne geçti.

Yüksek öğrenimini İsviçre – Neuchatel Üniversitesi Hukuk Fakültesinde tamamladıktan sonrasında, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden de muadelet diplomasını aldı. Okul bitince 1968-1970 yılları arası askerliğini asteğmen olarak Erzurum Gezköy’de yapmıştır.

1970-72 yıllarında Koç Tüm ortaklık bünyesindeki Ram Dış Tecim şirketinde ihracat koordinatörü olarak vazife yapmış oldu. 1973 yılı başlangıcında Brüksel‘deki bir firmanın tecim müdürü olarak çalıştı. 1974 senesinde da “Unite International” şirketini kurdu. İlk 10 senelik dönemde demir çelik ve endüstri mamulleri satışı ve petrol swap işlemleri yapmış oldu. 1984 yılından sonrasında petrol işi, elektrik üretimi için santral inşa etme işine girdi. 1998 senesinde tekrardan Türkiye’ye döndü. Türkiye ve İran‘da elektrik santralleri kurdu.

Forbes 2011 listesine nazaran Türkiye’nin en varlıklı 100 kişisi içinde 775 milyon dolarlık kişisel serveti ile 51’inci sırada yer aldı.

Ünal Aysal, gezim sektörü ile de ilgilendi. Antalya Kemer’de, biri 450 odalı Kiriş World Hotel, diğeri 370 odalı Hotel Ma Biche benzer biçimde 5 yıldızlı oteller kurdu. Ek olarak İstanbul Boğazda Les Ottomans butik otelin de sahibidir.

Fransızca ve İngilizce bilen Ünal Aysal, Unit Grubu’nda bulunan 23 firmanın yönetim kurulu başkanı olarak emrinde 1000’den fazla şahıs iş koşturmacasındadır.

Ünal Aysal’ın enerji yatırımları; UNI-MAR Güç Santrali (MARMARA Ereğlisi), Gebze Kombine çevrim santrali, Arkun Barajı ve Hidroelektrik Santrali, Bağıştaş-2 Hidroelektrik Santrali, Boyabat Hidroelektrik Santrali, Aslancık Hidroelektrik Santrali, Gölovası Kömür Santrali, Yurtdışında; Bükreş Santrali, Romanya Santrali, Nola Santrali (İtalya) İran Tahran Elektrik Santrali.

1999 senesinde, Bakanlar Kurulu sonucu ile Cumhurbaşkanı tarafınca verilen Yüksek Liyakat Madalyası ile onurlandırılmıştır. 2012 yılı Ekim ayında ise Belçika Prensi H.E Philippe Leopold Louis Marie tarafınca Belçika hükümeti adına “Leopold II Yüksek takdir madalyası” ile ödüllendirilmiştir.

Ünal Aysal’ın Belçika’da iki evi var. Biri Bürüksel’de orman içinde, diğeri deniz kenarında bir yazlık. İsviçre kayak merkezi Crans-Montana’da da bir dağ evi var. New York Manhattan’da ise bir apartman dairesi var. “BARBIE” isminde da bir 54 metrelik teknesi vardır.

14 Mayıs 2011 tarihinde meydana getirilen Galatasaray Spor Kulübü başkanlık seçimlerinde başkan seçilerek başkanlığı Adnan Polat’tan devralmıştır. Ünal Aysal başkanlığındaki Galatasaray ilk sezonunda Süper lig şampiyonluğuna ulaşmıştır. Aynı sürem sonunda Türkiye Süper Kupası da kazanılmış, 2012-13 sezonu sonunda da yine Şampiyonluğa erişme başarısı göstermiştir.

Ünal Aysal, 25 Mayıs 2013 tarihinde prosedür gereği Galatasaray başkanlığından çekilme etmiş ve 22 Haziran 2013 tarihinde meydana getirilen seçimle tekrardan Galatasaray başkanlığına seçilmiştir.

Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal, 25 Ekim 2014 tarihinde yapılacak olan seçimli muhteşem genel kurulda aday olamayacağını deklare etti.

Birliktelikleri :
1. Birlikteliği : Ahu Kerimoğlu ile 1970 senesinde evliliğe ilk adımını attı, 2008 senesinde boşandı. Ceyla (d.1973), Ala Şirin (d.1971), adlarında iki kız evladı vardır.
2. Birlikteliği : 2009 senesinde Fani Grammatikogiann ile evliliğe ilk adımını attı. Alin (d.11 Nisan 2012) isminde bir evladı vardır.

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir