Uzak Eş Anlamlısı Nedir? (Uzağın Eş Anlamlısı)

Eş anlamlı kelimeler yazılışları ve okunuşları değişik fakat anlamları aynı olan sözcüklerdir. Türkçemizi en doğru şekilde konuşabilmek ve kendimizi iyi ifade edebilmek için anlamdaş sözcüklere hakim olmamız mecburi. Bu yüzden bilhassa ilköğretim döneminde öğrencilere Türkçe dersinde yoğun olarak kavratılan bu sözcükler içinde en oldukca arananların başlangıcında “Uzak kelimesinin eş anlamlısı nedir?” sorusu gelmektedir. Bu yazımızda bu probleminin yanıtını ve örneklerle detaylı açıklamasını bulabilirsiniz.

Uzak eş anlamlısı ⇒ Irak

NOT 1 ⇒ Türk Dil Kurumunun sözlüğünde bu kelimelerin karşılığı “Gidilmesi oldukca devam eden, oldukca ötelerde bulunan” şeklinde ifade bulmuştur. Türkçede bu anlamı karşılayan “Uzak” kelimesinin varlığına karşın Arapçadan geçirme edilen “Irak” kelimesiyle beraber aynı manaya gelen iki kelimeyle beraber eş anlamlı kelimeler oluşmuş olur.

NOT 2 ⇒ Yukarıda da belirttiğimiz benzer biçimde bu sözcüklerin yazılışları değişik olsa da anlamları birebir aynıdır. Bu yüzden bu kelimeler cümle içinde birbirlerinin yerine kullanılabilir ve bu durum herhangi bir ifade bozukluğuna yol açmaz. Aşağıdaki örnekler üstünden bu durumu yakından inceleyebilirsiniz.

Uzak Eş Anlamlısı Örnekleri

Gözlerden uzak tek başına münzevi bir yaşam yaşıyordu.
Gözlerden ırak tek başına münzevi bir yaşam yaşıyordu.

Sesi uzaktan geliyor ve yürekleri sızlatıyordu.
Sesi ıraktan geliyor ve yürekleri sızlatıyordu.

Sevdiğinden uzak kalmak ona asla iyi gelmiyordu.
Sevdiğinden ırak kalmak ona asla iyi gelmiyordu.

Anlamdaş kelimeler hakkında daha çok data ve lügatımızda en oldukca kullanılan anlamdaş kelimelerin tüm listesine ulaşmak için “Eş anlamlı kelimeler” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir