Vahap Seçer

Vahap Seçer Biyografisi

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı

Vahap Seçer, 5 Ekim 1963 tarihinde Mersin’in Tarsus ilçesinde dünyaya gelmiştir. İlköğrenimini Tarsus’ta Özgürlük İlköğretim Okulu’nda, orta öğrenimini Cengiz Topel Lisesi’nde yapmış oldu. Liseyi Adana’da Motor Teknik Lisesi’nde tamamlamış oldu. Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümünden mezun oldu.

Çocukluğunda kunduracı çırağı olarak emek verme hayatına başlamış olan Vahap Seçer, ziraat, endüstri ve dış tecim alanlarında faaliyeti olan şirketlerde yönetim kurulu üyeliği ve başkanlığı, Tarsus Tecim ve Endüstri Odası, Tarsus Sanayici ve İşadamları Derneği ile Ziraat Mühendisleri Odası Üyelikleri, Tarsus Güç Birliği Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanlığı yapmış oldu.

Vahap Seçer, 1987 senesinde “Seçer Ziraat ve Yağ Endüstri AŞ’yi” kurdu.

Genç yaşlarında ilgi duyduğu siyasette Demokratik Sol Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi İl ve İlçe Örgütlerinde ilçe başkanlığı ve Yönetim Kurulu üyeliği de dahil, birçok kademede vazife aldı. CHP’de Kurultay Delegeliği, Parti Meclisi Üyeliği de meydana getiren Vahap Seçer; 2007 senesinde meydana gelen Genel Seçimi için partisinin Mersin’de yapmış olduğu Ön Seçim Yoklaması’nda 1. Basit çıkarak milletvekili talibi olarak girmiş ve 23. Dönem Mersin Milletvekili olmuştur. Seçer, hemen sonra 2011 Genel Seçiminde de CHP Mersin Milletvekili olarak TBMM’de vazife yapmıştır.

Vahap Seçer, 23 Temmuz 2007 – 23 Haziran 2015 tarihleri içinde 23. ve 24. Dönem CHP’den Mersin milletvekilliği yapmış oldu. TBMM’de vazife süresince Ziraat ve Köyişleri Komisyonu ile Plan ve Bütçe Komisyonu Üyeliğini yapmış oldu.

Vahap Seçer, Meral Seçer ile evlidir ve 1991 ve 1996 doğumlu iki oğlu vardır.

31 Mart 2019 mahalli seçimlerinde CHP’nin talibi olarak Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

Bulunmuş olduğu Siyasal Partiler :
Cumhuriyet Halk Partisi

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir