Vajiralongkorn

Vajiralongkorn Biyografisi

13 Ekim 2016 tarihinde Kral olan babası ölünce Tayland Kralı oldu.

Vajiralongkorn Kral Bhumibol Adulyadej ve Kraliçe Sirikit Noah’ın en büyük oğullarıdır. Babası Bhumibol Adulyadej ölmeden ilkin Tayland tahtının varisiydi. 13 Ekim 2016 Tarihinde babası ölünce Tayland Kralı oldu.

Vajiralongkorn, 28 Temmuz 1952 tarihinde Tayland, Bangkok, Dusit Palace’da dünyaya gelmiştir. Vajiralongkorn Kral Bhumibol Adulyadej ve Kraliçe Sirikit Noah’ın tek oğullarıdır. Vajiralongkorn, Babası Bhumibol Adulyadej ölmeden ilkin Tayland tahtının varisiydi. Bu sebeple daha doğduğunda babası kendisine; “Somdech Phra Boromma Orasadhiraj Chao Fa Maha Vajiralongkorn Sayam Makutrajakuman” (Prens Maha Vajiralongkorn, Kraliyet Evladı ve Tayland’ın Veliaht Prensi) unvanını vermiştir. 13 Ekim 2016 Tarihinde babası ölünce Tayland Kralı oldu. Sirindhorn, Chulabhorn Walailak, Ubolratana Rajakanya adlarında kız kardeşleri vardır.

Prens Vajiralongkorn, ilköğretim eğitimini ülkesi Tayland’da aldıktan sonrasında liseyi İngiltere’de öğrenim görmüştür. Arkasından Canberra, Avustralya’da bulunan Kraliyet Askeri Akademisi’nden mezun olmuştur. Askeri bir subay olarak, Avustralya, İngiltere ve ABD Birleşik Devletleri silahlı hizmetlerinde eğitim aldı. Nitelikli bir askeri pilot ve helikopter pilotudur.

Vajiralongkorn her ne kadar askeri bir eğitim almış olsa da yüksek lisansını Sukhothai Thammatirat Üniversitesi sanat bölümünde yapmıştır.

Vajiralongkorn, Tayland Kraliyet ordusunda general, Tayland Kraliyet birliğinde amiral ve Kraliyet hava kuvvetlerinde hava general rutbelerine haizdir. Son zamanlarda babasının iyice yaşlanmış olmasından dolayı ordudaki görevleri yalnız simgesel seremonilerden ibarettir, daha oldukça devlet işleriyle ilgilenmeye adım atmıştır.

1970’li yıllarda Tayland Komünist Partisi’ne karşı askeri operasyonlarda etken rol aldı. 1975 yılından bu yana Royal Thai Ordusu’nda kariyer subayı olarak vazife yapmıştır. Ordu İstihbarat Müdürlüğünde kurmay subay olarak vazife yapmış oldu ve 1978 senesinde Kral’ın kendi Koruma Taburunun başkanı oldu sadece aynı yıl, Budist rahibi olarak kalmış olarak, askerlik kariyeri kesintiye uğrattı. Bu tüm Tay Budist erkeklerinde bir gelenektir.

Babası Bhumibol Adulyadej, Tayland’da 1946 yılından yaşamını kaybetmiş olduğu 2016 yılına kadar 70 yıl kral olarak tahtta oturarak ülkesini yönetim etti. 13 Ekim 2016 tarihinde kral babası vefat edince Veliaht Prens olarak tahtın varisi olduğundan kral oldu. Babası öldüğünde geriye 35 milyar Euro’yu gören bir servet de bıraktı.

Tayland’da mutlakiyet rejiminin 1932‘de yerini demokrasiye bırakmasının peşinden kraliyet ailesinin görevi de simgesel hale gelmiştir. Babasının döneminde Tayland’da birçok kez darbe ve darbe teşebbüsü olmuştur.

Birliktelikleri : şimdiye kadar 3 evlilik yapmış oldu ve 7 evladı vardır.
1.eşi: 3 Ocak 1977 tarihinde Soamsawali Kitiyakara ile evliliğe ilk adımını attı. Temmuz 1993 tarihinde boşandı. Bajrakitiyabha (d. 7 Aralık 1978) isminde kızı var.
2.eşi: 1979 senesinde Yuvadhida Polpraserth ile beraber olmaya başladı, Şubat 1994 ayında evliliğe ilk adımını attı. 1996 senesinde boşandı. 5 evladı oldu. Juthavachara Mahidol (d.29 Ağustos 1979), Vacharaesorn Mahidol (d. 27 May 1981) Oğlu, Chakriwat Mahidol (d. 6 Şubat 1983) Oğlu, Vatcharawee Mahidol (d.14 Haziran 1985)Oğlu, Sirivannavari Nariratana (d.8 Ocak 1987) Kızı,
3.eşi: 10 Şubat 2001 tarihinde Srirasmi Suwadee ile evliliğe ilk adımını attı. Dipangkorn Rasmijoti (d. 29 Nisan 2005) Oğlu oldu. 14 Aralık 2014 tarihinde boşandı.
4.eşi: 2 Mayıs 2019 tarihinde kralın hususi koruma birliğinin komutanı Suthida Tidjai ile evliliğe ilk adımını attı.
5 Ağustos 2019 tarihinde de Ananda Mahidol Askeri Hastanesi’nde hemşire olarak çalışan Sineenat Wongvajirapakdi’yi “Resmi Metresi” olarak duyuru etti.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir