Valentina Tereshkova

Valentina Tereshkova Biyografisi

Eski Sovyet Toplumcu Cumhuriyetler Birliği (SSCB)’nin bayrağı altında uzay yolculuğu yaparak uzaya çıkan ilk hanım astronot ünvanını kazanmış olan emekli Rus kozmonot.

Valentina Vladimirovna Tereshkova, 6 Mart 1937 tarihinde, Yaroslavl Oblast, Rusya (eski SSCB)’da dünyaya geldi. Anası tekstil fabrikasında çalışan bir işçi, babası ise ziraat sektöründe çalışan bir traktör sürücüsü olan Tereshkova, 1953 senesinde, liseyi yarıda bırakarak tekstil fabrikasında çalışmaya başladı, bir taraftan da hususi eğitim alıyordu.

Amatör bir paraşütçü olan olan Tereshkova, hem de Toplumcu Gençler Birliği (Komsomol)’un da sekreterlik görevini yürütüyordu. Devlete bağlı bir yurttaş olması, babasının II. Dünya Savaşı’nda, Finlandiya Cephesi’nde yaşamını yitirmiş bir asker olması ve kişisel özellikleri birleşince, SSCB’nin uzay programı için aramış olduğu ideal hanım prototipine uygun birisi oldu.

Sergey Korolyov başkanlığındaki Sovyet uzay araştırmaları birimi, 1961 senesinde, Yuri Gagarin’in gerçekleştirdiği uzay uçuşunun peşinden, hanım astronotların bu uçuşlara vereceği fizyolojik ve zihinsel tepkileri incelemek için uzaya hanım astronot göndermeyi kararlaştırdı.Tereshkova’nın da içinde bulunmuş olduğu 5 hanım, bu iş için seçildi. İçlerinden en genci olan Tatyana Kuznetsova, uzaya gitmesi planlanan aslolan kişiydi, fakat 1962 senesinde geçirdiği fizyolojik ve duygusal bazı problemler, onun yerine Tereshkova’nın seçilmesini sağlamış oldu.

120’den fazla paraşüt uçuşu, Mig-15UTI model jet uçakları ile meydana getirilen uçuş denemeleri, ağırlıksız ortamda meydana getirilen eğitimler ve roket&uzaymekiği mühendisliği üstüne eğitim alan Tereshkova, 16 Haziran 1963 tarihinde, Vostok 6 adlı uzay mekiği ile uçuşunu gerçekleştirerek uzaya çıkan ilk hanım pilot oldu. Dünyanın yörüngesinde 48 tam tur atan ve ortalama olarak üç gün süresince uzayda kalan astronot, uzay mekiğinden ayrıldıktan sonrasında, paraşütle Orta Asya’ya iniş yapmış oldu. Yolculuğu esnasında çekmiş olduğu fotograflar, sonrasında astronomlar tarafınca araştırmalarında kullanıldı. Tereshkova ile birlikte uzaya çıkmak suretiyle seçilen 4 hanım kozmonotun hiçbiri bu şansı yakalayamadı ve uzaya ikinci olarak çıkma şansı elde eden hanım, 1982 senesinde, gene bir Sovyet olan Svetlana Savitskaya oldu.

Vosvok 6 ile olan uçuşundan sonrasında Zhukovsky Air Force Academy’de havacılık dersleri alan Tereshkova, 1966 ylında kozmonot/mühendis olarak mezun oldu ve 1977 senesinde, mühendislik alanında doktorasını tamamladı.

1963 senesinde, kendisi benzer biçimde bir kozmonot olan Andrian Nikolayev ile evlenen Tereshkova, bu evlilikten Elena adlı bir kız çocuk sahibi oldu. Çiftin 1982 senesinde boşanmasının peşinden, Yuli Shaposhnikov ile dünya evine giren meşhur kozmonot, bu birlikteliği 1999 senesinde eşinin vefat etmesine kadar sürdürdü.

Uzaydan dönmesinin peşinden dünyanın pek oldukça ülkesinden ziyaret teklifleri alan ve Sovyet Hükümeti’nin de desteklemesi ile dünyayı dolaşan Tereshkova, pek oldukça onur ödülünün yanı sıra, Sovyet Kahramanlık Madalyası’nı da almaya hak kazanmıştır. Uzay yolcuğunun peşinden Komünist Parti ile siyasal hayata da atılan başarı göstermiş hanım astronot, SSCB’nin çökmesinin peşinden siyasal kariyerini bitirmiş olsa da, Rus halkının gözünde ulusal bir kahraman olarak yaşamayı sürdürdü.


Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir