Valentino Garavani

Valentino Garavani Biyografisi

Moda tasarımcısı

Kırmızı Elbiseleriyle Meşhur İtalyan Moda Tasarımcısı Valentino Garavani Dünya ve İtalya’nın en mühim giyim markalarından Valentino’nun kurucusu ve tasarımcısıdır.

Valentino Garavani, 11 Mayıs 1932 tarihinde Lombardy, İtalya’da Teresa de Biaggi Mauro Garavani çiftinin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Tam adı Valentino Clemente Ludovico Garavani’dir. Valentino Garavani ilköğretim yıllarında bir mahalli tasarımcının yanında çırak olarak çalışan teyzesi yardımıyla moda ile ilgilenmeye başladı. Sonrasında ise minik yaşlarda süregelen bu ilgiyi devam ettirmek için anası ve babasının da yardımıyla Paris’e taşındı. Ilkin “Güzel Sanatlar Fakültesi” ne sonrasında da “Paris Couture Birliği Odası”nda eğitim aldı.

Jesn Desses ve Guy Laroche’un yanında 2 yıl çırak olarak çalıştı ve 1959 senesinde Moda eğitimini tamamladı. 1959 senesinde Roma‘ya yerleşmeye karar verdi.

1959 senesinde Roma’da babasının ve onun bir arkadaşının desteğiyle bir moda evi açarak, moda hayatına başladı. Takvimler 1960 yılını gösterdiğinde ise, Temmuz ayında Roma’da bir kafede Giancarlo Giammetti ile tanıştı ve bu şekilde süregelen arkadaşlıkları ileride iş ortaklığına dönüştü. Giancarlo Giammetti ile birlikte tecim hayatına ilk adımlarını attı. Moda hayatında ilk koleksiyonu ise Palazzo Pitti ile beraber yapmış oldu. 1962 senesinde Valentino’nun internasyonal sergisi İtalya’nın dönemin moda başkenti Floransa‘da yapılmış oldu. Takvimler 1965 gösterdiğinde ise Valentino Garavani, İtalya’da haute couture tasarımcısı olarak öne çıktı ve kendini İtalya’ya ispatlamış oldu. “Valentino red” olarak malum parlak gölgede, kırmızı elbiseleri ile tanındı.

1967 senesinde moda sektöründe oscara eşdeğer olan “Neiman Marcus Moda Ödülü”ne layık görüldü. Elizabeth Taylor, Audrey Hepburn, Gloria Guinness benzer biçimde birçok ünlüyle çalıştı.

Valentino Garavani, 1968 senesinde “Collezione Bianca” koleksiyonu oldukça beğenildi ve bu sayede isminin başına ‘V’ etiketi almış bulunuyor. Yıl 1969’u gösterdiğinde ise Valentino Garavani Milano’ya giderek burada bir Valentino Butiği açmıştır. Bundan kısa bir süre sonrasında 1970 senesinde hazır giyim koleksiyonları ve butikleri Roma ile New York’ta hayata geçirdi. Valentino Garavani için sıra adam giyimine gelmişti. Adam giyimi için çalışmalarına süregelen Valentino, 1971 senesinde New York’ta bir adam mağazası açtı. 1975 senesinde Paris’te hazır giyim koleksiyonuyla ilk moda defilesi sunuldu. Hemen sonra 1976 senesinde Tokyo’ya giderek bir butik açtı.

1983 senesinde 20 Eylül de New York Metropolitan Müzesi’nde Güz-Kış koleksiyonunu sundu. 1983-1985 yılları aralığında Ford motor Company için çalışmaya başladı.

Yıl 1989’u gösterdiğinde ise ilk kez Haute Couture adlı Paris koleksiyonunu moda takipçilerine sundu.

1990 senesinde sanat sergilerinin sunumu için Valentino Akademi’nin açılışı yapılmış oldu. Sonraki yıl ise arkadaşı Elizabeth Taylor, ortağı ve Valentino Garavani AIDS ile yaşama destek için bir dernek kurdular.

1994 senesinde Opera ve film yıldızı olan Rudolf Valentino’nun yaşamını mevzu alan “Valentino Rüyası” başlıklı kostümlerini tanıttı.

1998 senesinde Valentino Garavani ve ortağı Giancarlo Giammetti şirketi 300 milyon dolara sattılar.

2008 yılının Ocak ayında emekli olacağını 2007 senesinde açıklayan Valentino Garavani, son koleksiyonunu 23 Ocak 2008 tarihinde Paris’te Rodin müzesinde sergiledi. Bu son gosteri için Eva Herzigova, Naomi Campbell, Claudia Schiffer, Nadja Auermann, Karolina Kurkova ve Karen Mulder benzer biçimde birçok süper model defilede Valentino’nun elbiselerini tanıttı.

Hemen sonra 1 Ocak 2010 gününde meydana getirilen Viyana Devlet Opera Balesi Dansçıları Viyana Filarmoni Orkestrası yeni yıl konseri için kostüm tasarladı.

6 Temmuz 2006 tarihinde Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac Valentino’ya Chevalier de la Légion d’honneur ödülünü verdi.

Valentino Garavani, 1980’lerin başlangıcında şimdiki adam arkadaşı Bruce Hoeksema ile tanıştı.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir