Vannevar Bush

Vannevar Bush Biyografisi

Vannevar Bush, 1931 senesinde çağıl elektronik bilgisayarların öncüsü ilk analog bilgisayar olan Differential Analyzer’i buluş etti.

Vannevar Bush, 11 Mart 1890 tarihinde Massachusetts Eyaletindeki Everett kentinde Emma Linwood née Paine, Perry Bush çiftinin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Aile 1892’de Chelsea, Massachusetts’e taşındı. 1909 senesinde Chelsea Lisesi’nden mezun oldu. Tufts Kolejinden 1913 senesinde mezun oldu. Öğrenimini Massachusetts Institute of Technology (MIT.) ve Harvard Üniversitesinde tamamladı. 1914-1917 içinde Tufts Üniversitesinde öğretim üyeliği yapmış oldu.

Vannevar Bush, üniversiteden mezun olduktan sonrasında haftalık 14 dolara, New York‘taki Schenectady’de General Electric’de çalıştı. Yüksek gerilim transformatörleri üstünde çalışmak suretiyle Pittsfield, Massachusetts’teki General Electric fabrikasına geçirme oldu. 1914 senesinde Tufts Üniversitesinde matematik alanında 1917 yılına kadar öğretim üyeliği yapmış oldu.

I. Dünya Savaşı süresince ABD birliği hesabına denizaltıları saptamak için bir vasıta geliştirmeye çalıştı. 1919 senesinde MIT’de öğretim görevlisi oldu. 1920 yılının sonlarına doğru büyük elektrik şebekelerinin işleyişini benzeştirim yöntemiyle incelemek amacıyla bir şebeke çözümleyicisi tasarladı.

Vannevar Bush, 1930 senesinde MIT’de bir araştırma ekibiyle bilimsel problemlerde sık şık karşılaşılan diferansiyel denklemlerin çözümü için bir diferansiyel hesap makinesi geliştirdi. Aynca data toplama ve düzeltme işlemini kolaylaştırmak amacıyla mikrofilm ve gizyazı kullanan bir aygıt geliştirdi.

Vannevar Bush ek olarak insan beyni şeklinde çalışan bir makine geliştirmek için düşünce yürütüyordu. O devrin en yaygın kayıt aleti mikrofilmdi ve Bush FBI’a onlar için mikrofilmleri kullanarak 1000 parmak izini bir dakika içinde inceleyebilen bir makine tasarlamayı önerdi fakat FBI kabul etmedi. Bush gene de çalışmalarını kesmedi ve bir masanın üstüne kurulan büyük boyutta detayları mikrofilm üstüne depolayabilen bir makine üretti. Rapid Selector adını verdiği makineyi kullanan şahıs hızlıca istediği belgeyi seçebiliyor ve belge projektörle ekrana yansıyordu.

Vannevar Bush, 1931 senesinde çağıl elektronik bilgisayarların öncüsü ilk analog bilgisayar olan Differential Analyzer’i buluş etti.

Vannevar Bush, 1939 senesinde Carnegie Enstitüsü başkanlığına, 12 Haziran 1940 tarihinde Vannevar Bush, Başkan Franklin Roosevelt ile görüştü ve National Defense Research Committee (NDRC) / Ulusal Müdafa Araştırmaları Komitesi başkanlığına getirildi. 1941 senesinde ABD’nin atom bombası projesinde çalışan kimi araştırmacılar bir bomba yapımına kafi gelecek uranyum-235’in elde edilmesinin 1945’e değin uzayabileceğini hesapladılar. Vannevar Bush’un 1942 senesinde yazdığı, işlemlerin hızlandırılabileceğini vurgulayan bir rapor üstüne “Manhattan Projesi” adıyla anılan emekler başlatıldı ve Vannevar Bush uranyum araştırmalarını yönetmekle göreve getirildi.

II. Dünya Savaşı sonrası da askeri danışmanlığını sürdürdü.

Vannevar Bush, Ağustos 1916‘da Phoebe ile evliliğe ilk adımını attı. Richard Davis Bush ve John Hathaway Bush adlarında 2 oğlu oldu.

Vannevar Bush, 28 Haziran 1974 tarihinde Belmont, Massachusetts, ABD’de 84 yaşlarında ölmüştür.

Mühendislik ve fizik problemlerinde grafik çözüm çoğu zaman yeterlidir. Bush ve MIT’deki emek harcama arkadaşları, 1927’den başlayarak diferansiyel denklemlerin bu grafik çözümlerini bulmak amacıyla çalışmalara başladılar.

İlk olarak geliştirdikleri devamlı integratör, d-y/dx; = fa (fı + fi) biçimindeki diferansiyel denklemleri çözebiliyordu. 1930’da geliştirdikleri daha geniş kapsamlı diferansiyel hesap makinesinde hesaplayıcı elemanlar arasındaki bağlantılar mil ve dişliler vasıtasıyla yapılıyor, çözülecek denklemler disk ve çark integratörü yöntemiyle bir takım halinde yazılıyordu. Bu dizilerden her biri, en fazla bir integrasyon, bir toplama, sabitle bir tek çarpma ya da y=f (x) cinsinden bir fonksiyon için kullanılabiliyordu. 18 ayrı değişkene kadar hesap yapabilen bu hesap makinesi mekanik hatalara açık olduğundan, sonuçlarda çeşitli sapmalara yol açıyordu.

Sonrasında 1945’de geliştirilen ve tümüyle elektronik Rockefeller hesap makinesi hesapların daha süratli ve güvenilir bir halde yapılmasını sağlamış oldu. Bush’un gerçekleştirdiği hesap makinesi, Babba- ge’ın analitik ve diferansiyel hesap makinelerinin tasarımı mevzusunda tümüyle başarıya ulaşmış netice vermeyen girişimleri ile 1940’da geliştirilen bilgisayarlar içinde mühim bir geçiş aşaması oluşturdu.

1946’da ilk elektronik bilgisayar ENIAC’ın gerçekleştirilmesiyle başlamış olan bilgisayar çağı, 1940’da sonunda transistörün keşfiyle hız kazanmıştır. 1960’da gelindiğinde de, Johannes Kepler’in elle dört yılda hesapladığı Mars yörüngeleri bir bilgisayarın yalnızca birkaç saniyede çözebileceği bir probleme dönüşmüştü.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir