Varol Yaşaroğlu

Varol Yaşaroğlu Biyografisi

Karikatürist, İllüstratör, Grafi2000 Prodüksiyon’un Kurucusu ve Sahibidir.

Varol Yaşaroğlu, Mart 1968 senesinde İzmir’de dünyaya gelmiştir. Babası gemilerde makinistlik yapardı. İzmir, Gültepe’de büyümüştür. 5 yaşından beri çizen Varol Yaşaroğlu, küçüklüğünden beri Pembe Panter’i fazlaca severmiş. İlk ustalaşmış çizimini ise ortaokul yıllarında Milliyet Kardeş eki için yapmış. Gültepe Ortaokulu’ndan sonrasında İzmir Mustafa Kemal Atatürk Lisesi’ni tamamlamış oldu. Hemen sonra İTÜ İnşaat Mühendisliği’nden 1989 senesinde mezun oldu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Para Banka Kısmı’nde yüksek lisans yapmış oldu. Vural Yaşaroğlu isminde kardeşi vardır. Karikatürist Erdil Yaşaroğlu (d.1971) kuzenidir.

Okul sonrası 1990 senesinde İzmir’deyken, “Güneş Gazetesi’nde çizerken Cihat Hazardağlı telefon ederek Ekonomist Gazetesi’nde çizmeye çağrı etmiş. Ve arkasından İstanbul’a taşınmış. Hemen sonra 1991 senesinde Cihat Hazardağlı’nın ürettiği “Plastip Show” programına destek vermeye başlamış. Plastik Şov bitince 1996 senesinde tüm yazar grubu Burak Akkul, Erdil Yaşaroğlu, Rauf Olcay, Varol Yaşaroğlu, Murat Dişli 5 dost “Mr. VEB” adıyla kendi şirketlerini kurdular. Beyazıt Öztürk, Cem Özer ve Okan Bayülgen ile çalıştılar. Söz Sözü Açıyor, Tv Evladı, Beyaz Show şeklinde 50’ye yakın tv programında vazife aldı. Beraber Beyaz Show, Iltifatlar, Cem Özer Show, Tv Evladı ve Deli Bediş şeklinde bir fazlaca tv programının formatında ve senaryo yazılımında etkin vazife almışlar.

1995 senesinde Türkiye’de ilk kez grafik tablet ile bilgisayar ortamında çizdiği karikatürleri Ekonomist ve Capital dergilerinde yayınlanmış. Gene aynı yıl dijital ortamda çizdiği bu karikatürleri Ortaköy’deki evinden BBS protokolü ile İkitelli’deki Ekonomist ve Capital dergilerine yollayarak, Türkiye’de ‘Home Office’ çalışan, tablet ve BBS’yi kullanan ilk karikatürist olmuş.

Varol Yaşaroğlu, Karikatürist illüstratör, karikatürist ve yapımcı, Koca Kafalar’ın yaratıcısı ve Grafi2000′in kurucusu, yetişkinlere yönelik ilk animasyon dizisi Fırıldak Ailesi’nin de tasarımcı ve yapımcısıdır.

Varol Yaşaroğlu, Internasyonal Nasreddin Hoca ve Yunus Nadi Karikatür Yarışmaları’nın da bulunmuş olduğu 25’e yakın karikatür yarışmasından ödül aldı.

1990 senesinde Güneş Gazetesi’nde karikatürist olarak çalıştı. Sonraki yıllarda “Plastip Show” adlı TV dizisinin yazarlığını VEB olarak) ve görsel yönetmenliğini dizi devam etmiş olduğu sürece sürdürdü. 1998 senesinde Milliyet Gazetesi’nin “İş ve İnsan Kaynakları” ekinde “Teşvik” adlı bant tipini yarattı. TRT 2‘de “Kariyer Dünyası” adlı programa uzun süre “Teşvik”in animasyon maceralarıyla konuk oldu. Kültür Koleji ve Boğaziçi Üniversitesi, İTÜ, ODTÜ, Marmara Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi’nde “bilgisayar-internet ve gülmece” üstüne seminerler verdi.

2000 senesinde grafi2000.com sitesini kurdu. Flash animasyon tekniğiyle internette yayınlanabilir animasyonlara yöneldi. Hemen sonra ‘Grafi2000 Comedy’ adlı programla Kanal D’de program yapmış oldu ve hatta sunuculuğunu yapmış oldu.

Kanal D’de piyasaya sürülen ‘Grafi2000.comedy’ programını Türkiye’de ve dünyadaki ilk “Bilgisayar dünyası ile gülmece dünyasını birleştiren” örneksiz bir format. Bu programa konuk olan Cem Yılmaz, Beyazıt Öztürk, Okan Bayülgen, Ata Demirer, Mazhar Alanson ve Hasret Tekin şeklinde birçok meşhur sanatçı bilgisayar oyunu kahramanı haline getirilip, Grafi2000.com’da gösterilen Flash tabanlı bilgisayar oyunları ile Grafi2000.comedy içinde interaktif bir ilişki kurulmasına önayak olmuş. Hususi Radyo ve Tv Yayıncıları Derneği tarafınca meydana getirilen halk oylamasında Grafi2000.comedy, 2004 yılının “En iyi eğlence programı” seçilmiş.

Son zamanların teknik imkanlarını kullanarak karikatür, illüstrasyon ve animasyon çalışmalarını, kağıda kağıt kaleme dokunmadan bilgisayar ortamında oluşturan Varol Yaşaroğlu, dergilerde karikatüristlik ve illüstratörlük de yapıyor. Son projesi youtube.com/grafi2000 ile kendi hususi eğlence kanalını da oluşturmuş durumdadır.

Kanal D’de gösterilen ilk Türk çizgi film dizisi ‘Pembe&Mavi’ dizisini hazırladı ve sundu.

Varol Yaşaroğlu, “Kendi yarattığımız hayal dünyasında her şeyi değişiklik yapmak mümkün” söylemini yaşam felsefesi kabul ediyor.

Varol Yaşaroğlu, şimdiye dek “Grafi2000.com – İnternet sitesi”, “Koca Kafalar ile Baba Haber Bülteni – TV Programı”, “O şekilde Bir Geçer Vakit Ki – TV Dizisi”, “Fırıldak Ailesi” şeklinde birçok projeye imza attı. Kanal D’de gösterilen “Bilgisayar dünyası ile gülmece dünyasını birleştiren” örneksiz formatlı “Grafi2000 Comedy” TV programı, Hususi Radyo ve Tv Yayıncıları Derneği tarafınca, 2004 yılının “En İyi Eğlence Programı” seçildi. Yaşaroğlu ve Grafi2000 ekibi başarılarına reklam uygulamalarını da ekledi ve internetteki ilk Türk flash animasyon reklamı olan “Delete-Extra”yı hazırladı.

Beş kişiyle beraber kurduğu “MR. VEB” adlı yaratım grubunda gülmece ve reklam yazarlığı yapmış oldu. Tek Pota, Tv Evladı, Deli Bediş, Söz Sözü Açıyor, Iltifatlar, D-Lüks, Rifle ve Wendy’s Beyaz Show, Çarkı Felek, Dinamit T.V. programlarının metin yazarlığı, Şen Makas adlı tiyatro oyununun uyarlaması, Beyazıt Öztürk’ın “Ben Bir Minik Cezveyim Köşe Nahiye Gezmeyim” stand-up gösterilerinin ve Mehmet Ali Erbil’in Maksim Gazinosu’ndaki stand-up gösterilerinin metin yazarlığı ve daha pek çokları bu işler içinde sayılabilir.

Varol Yaşaroğlu, çizgileriyle kurumsal firmaların toplumsal mesuliyet projelerinde de yer ediniyor. Çeşitli üniversitelerde bilgisayar-internet ve gülmece üstüne seminerler verirken, Uzun seneler “Ekonomist” ve “Capital” dergilerinin karikatüristliğini ve illüstratörlüğünü yapmış oldu.

2016 senesinde Cartoon Network Türkiye için Grafi2000 tarafınca “Kral Şakir” adlı Türkiye’nin ilk Türk ve kendi yapımı çizgi dizisini Berk Tokay ile birlikte yapmış oldu.

Varol Yaşaroğlu, Fatoş Bozoğuz ile evli idi. Boşandı.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir