Vitamin Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Vücudumuzun sıhhatli olması açısından vitaminlerin lüzumlu olmasıyla birlikte ve uygun miktarlarda alınması son aşama mühim olmaktadır. Vücutta yer edinen tüm organların ve sistemlerin tertipli olarak görevlerini yerine getirmesi adına vitaminlerin doğru şekilde alınması gerekir. Söz mevzusu vitaminler yetersiz kalmış olduğu zamanlarda birçok emare ortaya çıkabilmektedir. Genel olarak naturel yöntemlerle alınması mümkün olan vitaminlerin takviyesi adına kesinlikle tertipli olarak uzman doktora danışmak gerekmektedir. Vitamin eksikliğinin yaşandığı durumlarda vücudumuzda ortaya çıkan emareler şu şekildedir:

Görmede azalma

Görme sorunlarının meydana gelmesi vücudunuzun A vitamini bakımından tamamlanmamış bulunduğunu işaret etmektedir. A vitamini standart ve gece görme bakımından destek olan bir vitamindir. A vitamininin tamamlanmamış olması gözde kseroftalmi şu demek oluyor ki göz akı ve kormeanın parlaklık hususi durumunu kaybettikten sonrasında kuruması gece körlüğüne niçin olmasına neden olur.

Devamlı bitkinlik hissi

Devamlı bitkinlik hissi, zihinde bulanıklık ve fizyolojik koordinasyonda bozulmaların ortaya çıkması B1 vitamininin yetersiz kalmasından meydana gelen durumlardır. B1 vitamini genel olarak beynin enerji üretmesi amacıyla ihtiyaç duyulan bir vitamin türüdür.

Dil ve deride çatlaklar

Bir ekip deri hastalıkları ve sinir sisteminde yaşanmış olan problemler B6 vitamini eksikliği sebebiyle ortaya çıkabilir. Bu durumun bilhassa dudak ve dilde çatlama yada egzama benzer biçimde bulgular, vücudun kafi düzeyde B6 vitamini almadığını gösterir. Bu vitamin türünün eksikliği halinde hücrelerin yenilenme oranı azalır, bunun sonucunda da egzama ve iltihaplanma benzer biçimde deri hastalıkları meydana gelebilir.

Kansızlık

Kansızlık bazı zamanlarda vitamin eksikliği sebebiyle ortaya çıkan bir durum olabilmektedir. Folik asit B vitamini ailesine mensup olan bir üyedir. Folat yada B9 vitamini şeklinde tabir edilir. B9 vitaminin tamamlanmamış olması halinde, kansızlık durumu meydana gelebilir. DNA sentezi ve hücre bölünmesinin yapılması noktasında B9 vitamini oldukça mühim bir göreve haizdir.

Zihinde bitkinlik hissi

Uzun süre devam eden zihinde bitkinlik hissi, B12 vitamini eksikliğinin bir habercisi olabilmektedir. B12 vitamin eksikliğinin zihinsel performansa büyük katkısı vardır. Zihinde bitkinlik hissi süre geçtikçe entelektüel becerilerin de azalmasına sebep olur. Eğer şahıs uzun süre unutkanlık, bellek kaybı, konsantre olmada zorlanma benzer biçimde sorunları yaşıyorsa kesinlikle B12 vitamini yönünden bir doktora başvurması gerekir.

Cilt yüzeyinde kolay şekilde meydana gelen çürük ve morarmalar

Vücut yüzeyinde kolay bir halde meydana gelen morluklar yada ciltte kırmızı-mavi renk şeklinde oluşan morluklar ve noktaların ortaya çıkması C vitamininin yeteri kadar alınmadığını işaret edebilir. Bunun sebebi ise C vitamininin tamamlanmamış olması halinde vücut kolajen yapamayacak duruma gelmesidir. Kolajen üretimi yapılamazsa bunun sonucunda da vücutta değişik dokuların zarar görmesine ve doku tamirinin negatif etkilenmesine sebep olabilir.

Eklem ağrıları

Vücudumuzda D vitamini eksikliği olması halinde kemik ağrısı, kemik erimesi benzer biçimde emareler ortaya çıkabilmektedir. D vitamininin eksikliği sonucunda meydana gelen kemik ağrıları, tüm vücudun geneline yayılır. Bu ağrılara hemen sonra halsizlik de eklenebilir.

Aşırı kanamaların görülmesi

Vücudumuzda ortaya çıkan aşırı kanama durumlarının K vitamini eksikliği sebebiyle görülmesi mümkün olabilmektedir. Regl kanamaları kimi zamanlarda uzun sürer. Ek olarak nedensiz olarak diş eti ve burun kanamalarının meydana gelmesi, idrar yada dışkıda kan olması, K vitamini eksikliğinin en fazla görülen tesirleri içinde yer verilmiştir. işaret edebilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir