Walt Disney

Walt Disney Biyografisi

Mickey Mouse’un yaratıcısıdır.

Walt Disney, 5 Aralık 1901 tarihinde Hermosa, Şikago, Illinois, ABD’de Flora Disney ve Elias Disney’in oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Tam adı Walter Elias Disney’dır. 3 adam ve 1 kız kardeşi vardı. 7 yaşlarında Kansas City ailecek taşındı. Hasta olan babasına ve ailesine bakmak zorunda olduğundan çeşitli işlerde çalıştı.

14 yaşlarında katılmış olduğu sanat kursunda çizimini geliştirdi ve karikatürler çizmeye başladı. Bir taraftan okula, bir taraftan da Chicago Sanat Enstitüsü’ne giderken 16 yaşlarında eğitimini yarıda bırakan ve ambulans şoförü olarak orduya yazılan Disney, 1919’a kadar Fransa’da Kızıl Haç’ta çalıştıktan sonrasında ABD’ya geri döndü.

Çizdiği karikatürleri gazetelere götürüyordu, fakat hiç kimseye beğendiremiyordu. Sonunda yerel kiliselerden birinin rahibi; bu genç insanı, kilisedeki etkinliklerin resimlerini çizmesi için ufak bir ücret karşılığı işe aldı. Emek harcaması ve kalması için bir de oda verdi.

Walt Disney, odada yalnız değildi. Ona birlikte rol alan bir fareyle beraber yaşamaya başladı. Günlerini beraber geçirdiği bu fare, tıpkı o genç sanatçı şeklinde dünya genelinde şöhrete kavuşacaktı. Disney o fareye Mickey Mouse adını taktı.

Mickey Mouse ile süregelen macera, kardeşiyle kurmuş oldukları prodüksiyon şirketi ile büyüdü. Miki Fare’yi, kız arkadaşı Mini Fare izledi; arkasından Pluto, Goofy ve Donald Duck, neşeli tavşan Oswald ve öteki meşhur Walt Disney karakterleri geldi.

Onun gerçek kabiliyeti olan animasyona yönelişi 1923 senesinde Hollywood’a gelmesi ve Robert amcasının garajında ufak bir stüdyo kurması ile gerçekleşti. Los Angeles’ta kurduğu bu ufak stüdyoda hayata geçirmeyi organize ettiği çizgi film ise neredeyse yarısını tamamlamış olduğu ufak bir kız ve beraberindeki animasyon karakterlerden oluşan Alice Harikalar Diyarı idi.

Alice serisinin oldukça başarı kazanmasına karşın kafi talebi görmemesi Walt Disney’i, yeni bir karakter üstünde çalışmaya yöneltti: Talihli Tavşan Oswald. Walt Disney’in Talihli Tavşan Oswald’ın arkasından hayalini kurduğu bir sonraki çizgi karakter Mickey Mouse’tu. Önceleri bu karektere Mortimer adını vermişti fakat eşi Lilly’in önerisiyle adı Mickey oldu. Mickey Mouse eleştirmenler tarafınca, en önemlisi de halk tarafınca sevildi. Mickey’ın başarısı ile yeteri kadar para kazanan Disney, bu birikimini en yetenekli animasyoncuları bünyesine katmak ve yeni firmalar oluşturmak için harcadı.

Walt Disney, Temel Reis şeklinde Mickey Mouse ile yarışan rakipleri karşısında yeni bir adım atarak ilk uzun soluklu ve renkli animasyon müzikali üstünde çalışmaya başladı. Bu işin başarısız olacağına dair meydana getirilen tüm eleştirilere kulak tıkayan Walt, 1937’de romantizm dolu muhteşem bir hikâye olarak tanımladığı Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler (Snow White and 7 Dwarfs) hikâyesini bir Amerikan masalına dönüştürdü. Film, Disney’e birçok Oscar getirdi.

1930’lu yıllarlarda Walt Disney, bir takım başarıya ulaşmış çizgi filme imza attı. Bir buçuk milyon dolarlık devasa bir yatırım olan Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler 1938’de gösterime girdi.

1940 senesinde; çalışanlarının çocuklarıyla beraber eğlenebileceği hususi bir park kurma düşüncesini hayata geçiren Walt Disney, beş yıl içinde Disneyland projesini oluşturdu. Bu projede çalışan ‘hayal mühendislerine’; “Disneyland’ın dünyadaki en inanılmaz yer olmasını ve içinde parkı boydan boya gezen bir tren olmasını isterim” demişti.

1955’de California’da, Los Angeles’ın güneyindeki Anaheim’da ilk Disneyland eğlence parkını açtı.

Peşinden Florida eyaletinin Orlanda kentinde ikinci eğlence parkının açılışını yapmış oldu. Paris ve Tokyo’da da parklar açtı. 1966 senesinde Walt Disney’in ölümünden sonrasında da Disney şirketi; 40 otel, 11 park, 2 su parkı, 8 büyük stüdyo, 6 plak şirketi, 11 tv kanalı ile büyümeye devam etti.

Walt Disney, 13 Temmuz 1925 tarihinde Lillian Bounds ile evliliğe ilk adımını attı. Diane Marie Disney, Sharon Mae Disney adlarında iki evladı oldu.

Walt Disney, 15 Aralık 1966 tarihinde Burbank, Kaliforniya, ABD’de 65 yaşlarında gırtlak kanserinden ölmüştür. Vasiyeti gereği 17 Aralık1966’da cenazesi yakıldı ve külleri Kaliforniya’daki Forest Lawn Anıt Mezarlığı’na defnedildi.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir