Walter Gropius

Walter Gropius Biyografisi

Bauhaus Ekolü Walter Gropius’un Weimar kentinde Güzel sanatlar akademisi ve Uygulamalı Güzel sanatlar Okulu’nu birleştirerek 1919 senesinde kurduğu Tasarım Enstitüsüyle başladı. Paul Klee, Wassily Kandinsky, Moholy Nagy, Lyonel Feininger benzer biçimde sanatçıların bu ekibe katılmasıyla bauhaus Ekolu oluştu.

Walter Gropius, 18 Mayıs 1883 tarihinde Berlin, Almanya’da bir mimarın oğlu olarak dünyaya gelmiştir. 1903–1904 yıllarında Münih‘teki teknik enstitüde, 1905-1907 yıllarında Berlin-Charlottenburg’da mimarlık okudu. Kısa bir süre 1904 senesinde Berlin‘de bir mimarlık bürosunda çalıştı.

Bir yıl süresince İtalya, İspanya, Fransa, İngiltere, Danimarka’yı dolaştı ve 1907’de Berlin‘deki meşhur mimar ve endütriyel tasarımcı Peter Behrens’in yanında mimarlık ofisinde çalışmaya başladı. Burada ileride çağdaş mimariye büyük iz bırakacak iki kişiyle birlikte çalışmış: Le Corbusier ve Mies Van der Rohe. 1910 senesinde kendi çalışmalarına başladı. İlk büyük eserlerinden biri, 1913 senesinde inşa edilen bir ayakkabı fabrikasıydı.

Modernizmi adapte eden ilk isim olan Walter Gropius, Adolf Meyer ile beraber çizimini yaptıkları Almanya‘nın Aşağı Saksonya Eyaletindeki Alfeld şehrindeki ayakkabı kalıbı fabrikası (Fagus Fabrikası) erken çağdaş mimarinin mühim bir örneğidir.

Birinci Dünya Savaşı esnasında Alman ordusunda Batı Cephesinde bir süvari subayı olarak vazife aldı, yaralandı ve cesareti için Demir Haç aldı. Almanya’nın yenilgisinin arkasından ülkesine döndü. Walter Gropius, köktencilik tasarımcı ve mimarlardan oluşan bir gruba katıldı.

Bauhaus Ekolü Walter Gropius’un Weimar kentinde Güzel sanatlar akademisi ve Uygulamalı Güzel sanatlar Okulu’nu birleştirerek 1919 senesinde kurduğu Tasarım Enstitüsüyle başladı. Paul Klee, Wassily Kandinsky, Moholy Nagy, Lyonel Feininger benzer biçimde sanatçıların bu ekibe katılmasıyla bauhaus Ekolu oluştu.

1928 yılına kadar Bauhaus’da yönetimin başlangıcında olmuştur. Bundan sonrasında 1933 yılına kadar Avrupa’nın en ilerici ve etkin tasarım okulu Bauhaus’ta çalışmıştır.

Walter Gropius, 1933 senesinde Nazi Almanyası zamanında Bauhaus’un kapatılması üstüne 1934 senesinde yurtdışına İngiltere’ye göç etmiş ve çalışmalarına yurtdışında devam etmiştir. İngiltere‘de Cambridge, 1937 yılından sonrasında da ABD’nin Massachusetts eyaletinde Boston’un banliyösü Lincoln’de yaşamaya adım atmıştır. Sonrasında 1944 senesinde ABD vatandaşlığına geçmiştir. Burada kendisi için yeni bir ev tasarladı. 1938 senesinde tamamlanan ev, geleneksel New England tasarım anlayışı ile çağdaş tekniklerin ve endüstri ürünlerinin beraber kullanılması ile tasarlandı. ABD’deki ilk modernist yapılardan biriydi. Gropius Evi, 2000 senesinde New England eyaleti tarafınca yüksek öneme haiz zamanı bir yaratı olarak kabul edildi ve günümüzde Bauhaus ile ilgili Almanya haricinde bulunan materyallerin sergilendiği bir müze olarak kullanılıyor.

1937 yılından itibaren de Harvard üniversitesi mimarlık bölümünde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1952 senesinde emekli olana kadar çalıştı.

1945 senesinde 62 yaşına ulaştığında Harvard üniversitesinden öğrencileri 8 genç ABD’li mimarla beraber T.A.C’i (The Architects Collaborative) kurdu.

1963 senesinde günümüzde MetLife olarak malum Pan AM Binası’nı tasarladı. Bina, Manthattan’ın orta kısmında Grand Central Terminali’nin üstünde yükselen gökdelendi. Cam-çelik kontrüksiyon seçimi ve minimal dizaynı, dünya genelinde inşa edilen gökdelenler üstünde büyük tesir yarattı.

Birliktelikleri :

1.eşi: Alma Mahler (e. 1915–1920). Tek evlatları olan Alma Manon, 1935’te öldü.
2.eşi: Ise Frank (e. 1923–1969)

Walter Gropius, 5 Temmuz 1969 tarihinde Boston, Massachusetts, ABD’de 86 yaşlarında ölmüştür.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir