Werner von Siemens

Werner von Siemens Biyografisi

Siemens şirketinin kurucusu ve elektriksel iletkenlik biriminin isim babasıdır.

Werner von Siemens, 13 Aralık 1816 tarihinde Almanya’da Hannover’in civarlarında Lenthe’de 14 çocuklu ailenin dördüncü evladı olarak dünyaya gelmiştir. Tam adı Ernst Werner von SIEMENS’dir. Babası Christian Ferdinand Siemens, anası Eleonore Deichmann’dır. 1839’da annesinin ve 1840 senesinde babasının vefatından sonrasında Werner ailenin en büyük oğlu olduğundan kardeşlerinin bakımını üstlendi. Lenthe’de liseyi bitirdikten sonrasında Magdeburg Topçu Mühendislik Okulunda eğitim aldı.

1835 yılının sonbaharında başladığı topçu okulundan 1838 senesinde topçu teğmen olarak mezun oldu. Bu okulda ve paralel olarak Berlin Üniversitesi’nde konuşmalara giderek o, kendi eğitimini geliştirerek, matematik, fizik, kimya ve balistik suretiyle bilgiler aldı ve bilimsel deneylerle uğraştı. Burada Mors alfabesini öğrendi ve gelişimine destek oldu.

Magdeburg’da vazife başladıktan kısa bir süre sonrasında bir suçundan dolayı 5 yıl ceza alıp cezaevine girdi. Cezaevinde kendi odasını bir laboratuvara çevirdi ve burada elektroteknik için yeni yöntemler buluş etti. Bir süre sonrasında Siemens af edildi ve 1842 senesinde Berlin’de askeri hizmetini sürdürmeye başladı.

1841 senesinde Berlin’deki top atölyesine atandıktan sonrasında, giriştiği araştırmaların sonucunda elektroliz kanalıyla altın ve gümüş kaplama yöntemini buldu. 1849 yılına kadar subay olarak çalıştı.

Werner von Siemens, askeriyeden ayrıldıktan sonrasında 1 Kasım 1847 tarihinde arkadaşı Johann Georg Halske ile beraber “Telegraphen-Bauanstalt von Siemens & Halske” adlı kendi şirketini kurdu. Şirketi internasyonal alanda çalışmalara başladı. Carl Wilhelm Siemens adlı kardeşini kardeşini İngiltere‘ye, Carl Heinrich von Siemens adlı öteki kardeşini de 1853 senesinde Rusya‘da St. Petersburg’a şirket temsilcisi olarak gönderdi. Bu şirket 1848-1849 içinde Berlin’i Frankfurt’a bağlayan telgraf hattını, 1850’de de Rusya’daki ilk telgraf hattını döşedi.

Elektrikli telgraf ve sualtı telgraf kabloları üstündeki araştırmalarını sürdürdü, sualtı kablolarının kauçuğa benzer naturel bir madde olan gütaperkayla eksiksiz olarak kaplanarak yalıtılması yöntemini buldu. Kardeşi William ile beraber Londra’dan başlayarak, Berlin, Odessa ve Tahran üstünden Kalküta’ya uzanan Hint-Avrupa telgraf hattını döşedi.

Sonraki yıllarda Siemens ve ortağı, elektrikten telefona, ev aletlerinden ampule kadar fazlaca sayıda “ilk”e imza atarak dünya çapına yayılmayı başardı.

1866 senesinde kendiliğinden devreye giren elektrik jeneratörünü buldu. 1867 senesinde ortağı Johann Georg Halske şirketten ayrıldı. 1874’ten sonrasında kurduğu şirket Atlantik’i aşan telgraf hatları 1879’da ilk elektrikli lokomotifi geliştirerek dünyanın ilk tramvay hattını döşedi.

Teknolojik gelişmeye katkılarından dolayı kendisine 1860’ta Berlin Üniversitesi tarafınca onursal doktorluk ve 1877’de soyluluk unvanı verildi. 1873’te Berlin Bilimler Akademisi’nin üyeliğine kabul edildi. Elektrikli araçların üretiminde Almanya’nın en büyük kuruluşu olan şirketi, onun ölümünden sonrasında da büyümeyi sürdürdü.

1880 senesinde devlet konseyi tarafınca “Pour le Mérite” nişanı verildi. Bilimde ve toplumda görmüş olduğu çalışmalarına gore Siemens İmparator III Friedrich tarafınca asil seviyesine terfi etti ve kendisine o dönemden sonrasında “von Siemens” denilmeye başlandı.

“Siemens” birimi adını, Ernst Werner von Siemens’den almıştır ve SI birim sisteminde elektrik iletkenliği birimi olup ohm’un tersidir.

1890 yılına kadar çalıştı ve o yıl emekli oldu.

Birliktelikleri :

1.eşi : 1852 senesinde Mathilde Drumann ile evliliğe ilk adımını attı. 1865 senesinde eşi öldü. Georg Wilhelm von Siemens (d.1855-1919)oğlu, Arnold von Siemens (d.1853-1918) oğlu, Käthe Marie Auguste von Siemens (d.1861-1949) kızı, Anna Eleonore Sophie von Siemens (d.1858-1939) kızı oldu.
2.eşi: 13 Temmuz 1869 tarihinde Antonie Siemens ile evliliğe ilk adımını attı. Hertha Viktoria Ottilie von Siemens (d.1870-1939)kızı, Carl Friedrich von Siemens (d.1872-1941) oğlu oldu.

Werner von Siemens, 6 Aralık 1892 tarihinde Berlin, Almanya’da zatürre hastalığından 76 yaşlarında ölmüştür.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir