Wes Craven

Wes Craven Biyografisi

“Elm Sokağında Karabasan” ve “Feryat” şeklinde korku filmleriyle tanınmış ABD’li yönetmen ve senarist.

Wes Craven, 2 Ağustos 1939‘da ABD Birleşik Devletleri’nin Ohio eyaletinde dünyaya geldi. Wheaton Üniversitesi’nde yazarlık ve psikoloji okuduktan sonrasında John Hopkins Üniversitesi’nde yazarlık seminerlerine katıldı ve bu üniversiteden master yaparak mezun oldu. Beyaz perde sektöründe ilk işine New York’da ses teknisyenliği yaparak başladı.

Bu zamanda sonrasında karısı olacak Bonnie Broecker ile tanıştı. Wes Craven’nin yönetmenliğe ilk adımı 1971 senesinde Sean Cunningham‘la birlikte “Together” filmiyle başladı. Arkasından ilk filmi “The Last House on The Left”i 1972 senesinde tamamladı. Yönetmen daha ilk filmi ile tarzını belli etmiş ve korku sinemasının değişmez isimlerinden biri olacağını göstermişti. Filmin yakaladığı başarının arkasından 1977 senesinde “Hills Have Eyes” adlı filmi çekti. Bu film ile Sitges Film Festivali’nde eleştirmenlerin beğenisini topladı.

Yönetmenin aslolan çıkış yapması 1984 senesinde “Fredy Krueger” adı ile bütünleşen serinin ilk filmi “A Nightmare on Elm Street”(Elm Sokağında Kabuslar) ile oldu. Johnny Depp de bu filmdeki rolüyle sonrasında çıkış yapacaktı. Serinin öteki 7 filminden yalnız 2’sinin yönetmenliği yapmış oldu.

Bu başarısının arkasından 1985 senesinde “Hills Have Eyes” serisinin ikincisini yönetti. Korku sinemasının en popüler olduğu bu zamanda artık kalsikler içinde yerini almış “The Serpent And The Rainbow” adlı filmi çekti. 1995 senesinde başrolünde Eddie Murphy‘nin yer almış olduğu “Vampire in Brooklyn”nin yönetmenliğini yapmış oldu.

1996 senesinde ilki çekilen ve Wes Craven adı ile bütünleşen “Screem” serisinin ilk filmini çekti. Gişede inanılmaz bir kazanç icra eden filmin 1997 ve 2000 senesinde çekilen devam filmlerinde de aynı yönetmen ile çalışıldı. Wes Crevan, son olarak 2006 senesinde 20 yönetmenin ortak emek vermesi olan ve Paris’i özetleyen “I Love You Paris” adlı çalışmada yer aldı.

Bir süredir beyin kanseri ile savaşım eden meşhur yönetmen 30 Ağustos 2015 tarihinden 76 yaşlarında yaşamını yitirdi.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir