Wilco van Herpen

Wilco van Herpen Biyografisi

Türkiye Wilco van Herpen’i yerli belgesel kanalı İz TV’de yapmış olduğu “Wilco’nun Karavanı” adlı program yardımıyla tanıdı.

Wilco van Herpen, 24 Ağustos 1963 tarihinde Hollanda, Amsterdam’da dünyaya gelmiştir. Babası da aşçı olan Wilco van Herpen, baba mesleğini bir otelde yaparken Türk arkadaşı ile 1988 senesinde Türkiye‘ye geldi. Hollanda’ya döndükten sonrasında 1988 senesinde başladığı Fotoğrafçılıkla ilgili bir okulda 3 yıl eğitim görmüş oldu. Bir taraftan da düğün fotoğraçısı olarak çalışmaya başladı. Bununla yetinmeyen Wilco van Herpen, Cenup Afrika, Namibia ve Lesotho şeklinde ülkeleri 1 yıl süresince gezdikten sonrasında 1993 senesinde yeniden Hollanda‘ya dönerek Hollandalı basın organları için özgür foto muhabirliği halletmeye başladı.

1995 yılından itibaren her yıl birkaç tefa İstanbul’a geldi, Gazi Mahallesi vakalarını, 1 Mayıs protestolarını, Metin Göktepe’nin cenazesini çekti.

5 Ocak 1999 tarihinde Türkiye’ye gelmiş olarak İstanbul’da yaşamaya başladı. 2000 senesinde TRT‘de “Kaçış Planı” isminde bir program yapmış oldu. Programın sunuculuğunu üstlenerek, TRT 1, TRT 2 ve TRT INT kanallarında gösterilen bu program vesilesiyle tüm Türkiye’yi dolaştı ve seyircilerine Türkiye’de gezilecek bölgeler mevzusunda tavsiyelerde bulunmuş oldu.

2003 senesinde, TV8’de “Wilco’nun Gözü” adlı programı yapmaya başladı. Bu program da yayınladığı “ Avrasya Maratonu ” temalı haber ile ödül kazanmıştır. 2004 senesinde İstanbul’da kendi kurduğu bir restoranın aşçılığını yapmış oldu.

Hemen sonra da İstanbul’da yaşarken Hollanda devlet televizyonunun Türkiye temsilcisi görevini yaparken Beyoğlu’ndaki birkaç restoranda şef olarak da çalıştı.

5 dil konuşan Wilco Van Herpen, Wilco van Herpen, 2006 yılından itibaren İz TV’de “Wilco’nun Karavanı” adlı seyahat programını hazırlayıp sundu. 2009 senesinde TRT Avaz‘da “Yabancı Değil” isminde programı da sundu. 2011 senesinde NTV‘de “Wilco’nun Seçimi” isminde programı da sundu. 2011 itibaren gene İZ tv‘de “Wilco’yla Yaşasın Yiyecek” ve “2 Göz, 1 Kent” isminde programlar sundu.

2008 senesinde ING Bank’ın bir reklam filmimizde rol aldı.

Wilco van Herpen, 2002 senesinde İstanbul Film Festivali’nde tanıştığı soprano Gonca Gürses ile 2007 senesinde evliliğe ilk adımını attı. Şira (d.2008) isminde bir kız evlatları vardır.

2016 yılından itibaren Wilco van Herpen, Danilo Zanna ile birlikte “Avrupa’dan Anadolu’ya” adlı tv programında Türkiye’nin dört bir yanını ziyaret edecek.

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir